"To, čo okolo tejto nominácie rozohrala opozícia na čele s Progresívnym Slovenskom, je výpoveďou frustrovaných ľudí. Progresívne Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie prehráva nielen doma, ale aj v Bruseli," povedal Šutaj Eštok s tým, že opozícia podľa neho v Bruseli očierňuje Slovensko.
Výrazná tvár nielen na Slovensku
Líder Hlasu podčiarkol, že vláda nominovala človeka, ktorý je výraznou tvárou nielen na Slovensku, ale značný rešpekt a uznanie si vybudoval aj v zahraničí. Európsky týždenník Politico ho označil za šiesteho najvplyvnejšieho politika v celej Európe. Maroš Šefčovič nie je členom žiadnej politickej strany. V roku 2019 bol kandidátom na post prezidenta, porazila ho Zuzana Čaputová."Maroš Šefčovič bude zodpovedný za ekonomické vzťahy Európskej únie s kľúčovými globálnymi hráčmi, ako sú Spojené štáty americké, Čína, India či Brazília. A to napriek tomu, že Ursula von der Leyen je predstaviteľkou opozičnej politickej strany, nebojíme sa ju aj kritizovať a za jej podporu sme v Európskom parlamente nehlasovali," podotkol Šutaj Eštok.
Oblasti, za ktoré bude Šefčovič zodpovedať, robia z neho jedného z troch najdôležitejších európskych komisárov. "Naša krajina získa najdlhšie slúžiaceho eurokomisára vôbec," doplnil predseda Hlasu s tým, že Šefčovič bude môcť svoje pôsobenie využiť v prospech Slovenska.
Šefčovičove portfólio je najťažšie
Podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD) poukázal na to, že Šefčovičove portfólio je najťažšie, ale zároveň bolo aj najžiadanejšie."Uchádzalo sa oň niekoľko členských štátov, vrátane tých najsilnejších. Eminentný záujem o tento post mala aj Česká republika, napriek tomu si Ursula von der Leyenová vybrala Maroša Šefčoviča, pretože chápe dôležitosť súčasnej výzvy, keď EÚ bude musieť bojovať na geopolickom poli s takými hráčmi, ako sú Spojené štáty americké, Čína a ďalšie veľké krajiny a zoskupenia," povedal. Dodal, že Šefčovič už po nominácii na tento post dostal prezývku "obchodný cár".
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: