Zmena legislatívy
Kolíková je názoru, že je potrebná zmena legislatívy. Slovensko podľa nej musí byť krajinou, ktorá ochráni ženy a dievčatá pred násilím, a preto je potrebná úprava Trestného zákona a Trestného poriadku tak, aby páchatelia dostali primeraný trest. Upozornila, že pravidlá pre ich stíhanie sú v aktuálnej podobe nedostatočné. Kolíková vyzvala ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), aby sa prestal venovať ochrane svojich ľudí a namiesto toho zabezpečil ochranu všetkých, najmä žien a dievčat.
„Má na stole právnu úpravu, ktorá nastavuje pravidlá tak, aby bolo možné páchateľa včas postaviť pred súd. Zároveň by táto úprava zabezpečila, že obete nebudú opakovane nútené vypovedať,“ dodala Kolíková a upozornila, že Slovensko ešte stálo neprijalo modernú definíciu znásilnenia. Pripomenula, že skutok, pri ktorom žena počas znásilnenia nekládla aktívny odpor, nie je stále považovaný za trestný čin.
Vizitka súčasnej vlády
„Existuje mnoho prípadov, keď žena zamrzne a nie je schopná aktívne sa brániť, no je zjavné, že nedala súhlas na žiadnu sexuálnu aktivitu. Takéto prípady stále nie sú trestnými činmi, hoci spoločenský konsenzus jasne hovorí, že by nimi mali byť,“ zdôraznila Kolíková.Podľa poslankyne je hanba, že sú na Slovensku centrá pomoci pre tieto ženy, no systém, ktorý by ich skutočne chránil, stále nie je zavedený. Hanbou je podľa Kolíkovej aj situácia s centrami, ktoré majú pomáhať ženám. Ako vysvetlila, pre kroky ministra Suska krajské centrá pomoci nevedia, kedy a či dostanú peniaze na budúci rok. „Toto je vizitka súčasnej vlády, ktorá rieši seba, a osudy ľudí, žien a dievčat sú im vzdialené,“ doplnila Kolíková.
Zdroj: SITA.sk - Parlament musí odsúdiť násilie na ženách, poslankyne navrhujú uznesenie a žiadajú Suska o zmenu legislatívy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.