Platforma pre rapid a blitz
Americká Cornell University nie je významná len pre komediálny seriál The Office. V roku 1973 práve v tejto vysokoškolskej ustanovizni vyvinul študent elektroinžinierstva Bruce Cheney prvé digitálne šachové hodiny. Dokázali zobrazovať iba zostávajúci čas hráča na ťahu a pre vysoký príkon museli byť zapojené do rozvodnej siete.
Premiérové komercionalizované digitálky tohto typu s označením Micromate-80 ponúkla v roku 1975 dvojica Joseph Mashi a Jeffrey Ponsor. Upgrade na Micromate-180 prišiel tri roky nato.
"Digitálne hodiny okrem iného umožnili nastavovanie podľa rôznych variantov šachu. Bol to mimoriadne dôležitý prvok priam určujúci ďalší vývoj tejto hry," konštatuje šéf SŠZ.
Klasiku totiž počnúc koncom 20. storočia čoraz nástojčivejšie alternovali rapid šach a ešte svižnejší bleskový šach – blitz.
Radno podotknúť, že rapid alebo blitz sú asi jedinou realistickou šancou šachu, ako sa prípadne dostať do programu olympijských hier. Svoju bienálnu "olympiádu" reprezentačných družstiev šach už má, tento rok sa konala v Budapešti.
Práve v zrýchlených podobách šachu má veľký význam inštancia "increment", v preklade prírastok, pod čím rozumejte pribudnutie času. Zriedkavejšie sa objavujú aj termíny akumulácia, bonus či Fischer. Áno, ten.
Čas ubúda aj pribúda
Kultový Bobby Fischer si v roku 1988 nechal patentovať digitálne šachové hodiny s dôležitou prídavnou funkciou zodpovedajúcou požiadavke doby. Popri odrátavaní času ho dokážu "fischerky" zároveň pridávať po každom ťahu podľa dohodnutých pravidiel pre partiu či podujatie.Charizmatický Bobby otestoval "svoje" hodiny v roku 1992 vo vtedajšej akurát sa dramaticky rozpadajúcej Juhoslávii v tzv. návratovom (a zároveň – ako sa ukázalo – odchodovom) súboji s Borisom Spasským. Hrali najprv na polostrove Sveti Stefan v terajšej Čiernej Hore a potom v Belehrade.
Úplne striktné regule v súvislosti s aplikovanými časovými penzami nejestvujú, Medzinárodná šachová federácia (FIDE) však vydala rámcové usmernenia o limitoch. Klasika sa zväčša hrá s prídelom 90 minút na prvých 40 ťahov plus potom s primeraným prídavkom na pokračovanie.
"Rapid šach sa pohybuje v rozpätí 10 – 25 minút a blitz šach dokonca aj menej ako 5 minút," konkretizuje Milan Roman. Záleží teda naozaj na sekundičkách. Šachové hodiny ich spoľahlivo odmeriavajú, samotný výkon zostáva na schopnostiach hráča – to sa v celej histórii nezmenilo.
Informačný servis
Zdroj: SITA.sk - Partie trvali aj pol dňa, dnes záleží na sekundách: Keď ide o šach, Fischer akoby bol všade © SITA Všetky práva vyhradené.
Foto k článku nájdete na nasledujúcej strane: