KVANTOVÉ POČÍTAČE ZMENIA PRAVIDLÁ HRY
To, čo zásadne ovplyvní oblasť kybernetickej bezpečnosti je kvantová kryptografia. "Na jednej strane nám ponúka veľmi silný nástroj na ochranu pred útokmi a zabezpečenie komunikácie, na strane druhej však reálne nasadenie kvantových počítačov bude znamenať, že všetky doteraz známe kryptografické algoritmy zhltne história. Skončia na smetisku dejín a keď kvantovové počítače využijú hackeri, tak sa dostanú ku všetkým doteraz zabezpečeným informáciám," objasnil Ramsés Gallego z Quantum World Association. Ako vlastne funguje kvantová kryptografia? Využíva zásady kvantovej mechaniky – najmä superpozíciu, ktorá extrémne zrýchli výkonnosť a rýchlosť počítačov na zabezpečenie alebo zlomenie šifrovania.
JE NAIVNÉ SI MYSLIEŤ, ŽE ŠTÁT BUDE MAŤ ARMÁDU IT-ČKÁROV
"Pri kybernetických hrozbách sa môžeme baviť o viacerých problémoch, ktorým firmy čelia. Už to nie je len o víruse a smeroch, odkiaľ útoky prichádzajú," poznamenal na konferencii bezpečnostný poradca v spoločnosti Eviden Michal Sekula. Ďalšou hrozbou je podľa neho aj nedostatok kvalitného personálu, ktorý by firmám vedel pomôcť tieto hrozby vyriešiť. Obrovské množstvo útokov je totiž vytvorených pomocou umelej inteligencie. "Hrozbou sú aj zamestnanci, ktorí už nepracujú len v prostredí firmy, ale mnoho z nich pracuje z home office. To všetko prináša veľké množstvo bezpečnostných rizík," povedal Sekula na konferencii."Sme v bezpečí, vieme sa brániť a útoky odvrátiť," povedal Martin Hrachala, generálny riaditeľ sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti na Ministerstve vnútra SR. O tom, že hrozby v online prostredí budú neustále narastať, sa na konferencii JESENNÁ ITAPA 2024 zhodli všetci experti. "O kybernetických útokoch už môžeme hovoriť ako o ekonomike. Posledná veľká štúdia, ktorá rozoberala objem financií, ktorý sa pretočí v tejto oblasti, je 8 miliárd dolárov (7,6 miliárd eur). A to hovoríme len o oficiálnych číslach," uviedol Erik Minarovič, generálny riaditeľ Sekcie informačných technológií na Ministerstve financií SR. Kvôli neustále prichádzajúcim novým hrozbám musia firmy i štát prispôsobovať svoje bezpečnostné opatrenia. Nakoľko však celému slovenskému trhu chýba cez 20-tisíc IT špecialistov, je to veľký problém. "V spolupráci s externým prostredím vidíme veľkú pridanú hodnotu, pretože štátu dodáva svoje know-how. Byť v kontakte s trhom je jediný spôsob, ako zostať v kontakte s novinkami v oblasti kybernetickej bezpečnosti," zhrnul Martin Hrachala z rezortu vnútra. Podľa neho sú štátne inštitúcie denne vystavené rôznym typom kyberútokov, ktorých počet značne vzrástol vypuknutím vojny na Ukrajine. "Úlohou štátu je povedať, čo chce, ale nie je schopný to dodať," priznal Erik Minarovič z rezortu financií s tým, že v minulosti mal štát v pláne vybudovať internú analytickú skupinu, no práve kvôli nedostatku odborníkov na trhu, tento plán padol. "Je naivné si myslieť, že štát bude mať armádu vývojárov, no je dôležité, aby si budoval dôkladnú prevádzku a vedel proaktívne reagovať," povedal Anton Giertli Senior Solution Architect zo spoločnosti Red Hat.
Informačný servis
Zdroj: SITA.sk - Jesenná ITAPA: Kyberkriminalita je výnosnejšia ako obchod s drogami. A útokov bude len pribúdať © SITA Všetky práva vyhradené.
Foto k článku nájdete na nasledujúcej strane: