"Pán Hansen odmieta podporovať dorovnanie platieb pre východoeurópskych farmárov, bojovať za viac peňazí za agrosektor a neexistuje podľa neho problém s dovozom poľnoproduktov z Ukrajiny na naše územie. Nepáči sa nám ani nominácia pani Kallasovej na funkciu vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku pre jej veľmi zaujaté postoje," vysvetlila Roth Neveďalová hlasovanie europoslancov za Smer.
Podrazili vlastného nominanta
Europoslanci za slovenskú opozíciu ich kritizovali, že podrazili vlastného nominanta eurokomisára Maroša Šefčoviča. Premiér a šéf Smeru Robert Fico pritom za Šefčoviča bojoval a presadil jeho nomináciu napriek nevôli Andreja Danka (SNS). O europoslancoch za Progresívne Slovensko tvrdil, že pre Šefčoviča pripravujú v europarlamente peklo. Nakoniec ho však pri hlasovaní podržali práve progresívci a europoslanci za Smer hlasovali proti.Proti novej Európskej komisii boli nezaradení europoslanci za Smer Erik Kaliňák, Judita Laššáková, Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová, ako aj europoslanci za hnutie Republika Milan Mazurek a Milan Uhrík. Hlasovania sa nezúčastnil Ľuboš Blaha (Smer), ktorý bol v tom čase v Číne.
Všetci ostatní slovenskí europoslanci novú komisiu podporili. Hlasovali za ňu poslanci Progresívneho Slovenska Ľudovít Ódor, Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Martin Hojsík, Ľubica Karvašová a Michal Wiezik, ako aj Miriam Lexmann z KDH a Branislav Ondruš z Hlasu-SD.
Predseda koaličného Hlasu Matúš Šutaj Eštok sa dokonca na tlačovej besede chválil, že nominácia Šefčoviča na post eurokomisára je aj úspechom jeho strany a zároveň ostro kritizoval europoslancov za slovenskú opozíciu.
Jednotný názor na novú Európsku komisiu
Podľa Roth Neveďalovej vládol medzi europoslancami za Smer jednotný názor na novú Európsku komisiu. "Ako poslanci vždy hlasujeme podľa svojho svedomia, ale takisto mávame pravidelné diskusie a porady o postojoch, ako to bolo aj v tomto prípade. Všetci sme mali rovnaký názor na toto hlasovanie," povedala.Ako ďalej uviedla, europoslancom za Smer sa tiež nepáči, že dve významné pozície – obranu a zahraničnú politiku, získali pobaltské krajiny, ktoré majú veľmi silne jednostranne zamerané postoje. Podľa jej slov bývalo praxou vyvažovať podobné alebo prepojené portfóliá medzi krajiny z rozdielnych regiónov Európskej únie. Nesúhlasia ani s vytvorením nového portfólia pre obranu EÚ.
"Takisto sa nám nepáči, že prvýkrát nemáme komisára zodpovedného za sociálnu oblasť, ani komisára pre vzdelávanie," dodala europoslankyňa.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: