Rezort spravodlivosti aktuálne pracuje na tom, aby súdy mohli tento trest ukladať častejšie ako doteraz, pretože nielen represívna funkcia potrestania páchateľa, ale najmä jeho prevýchova a šanca viesť riadny život je to, čo trest povinnej práce prináša.
Ministerstvo vysvetlilo, že jeho ukladaniu bránili viaceré prekážky, ako napríklad nedostatok poskytovateľov, príliš veľká byrokracia či legislatíva nekorešpondujúca s aplikačnou praxou.
Zmena podmienok ukladania trestu
Ako rezort pripomenul, tento druh trestu sa do slovenského právneho systému ukotvil v roku 2005. Jeho bližšia úprava sa dá nájsť v zákone o výkone trestu povinnej práce a zákone o službách zamestnanosti.Novelizácia trestných kódexov z augusta 2024 však priniesla zmenu podmienok ukladania trestu. Upustilo sa od povinnosti súdu vyžadovať súhlas páchateľa trestného činu s jeho uložením. Ministerstvo priblížilo, že ide o alternatívny druh trestu, ktorý možno uložiť iba za prečin s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov.
"Trest povinnej práce predstavuje alternatívu v prípadoch, keď páchateľ nie je nebezpečný a skutok nie je spoločensky závažným trestným činom. Najčastejšie boli takto potrestaní páchatelia za drobné krádeže, ale aj zanedbanie povinnej výživy či ohrozovanie mravnej výchovy mládeže," vysvetlil generálny riaditeľ Sekcie restoratívnej a alternatívnej justície Daniel Petričko.
Odsúdený nie je obmedzený na osobnej slobode
Pri výkone tohto trestu nie je odsúdený obmedzený na osobnej slobode, čím sa zachovajú rodinné väzby bez zhoršenia sociálnej situácie odsúdeného a jeho najbližších. Petričko doplnil, že benefitom tohto trestu je aj prehĺbenie pracovných návykov, aby sa odsúdený dokázal v budúcnosti lepšie zamestnať a zvykol si na systém práce."V neposlednom rade, čo nám ukázala aj prax, nájsť si eventuálne zamestnanie možno aj u poskytovateľa trestu povinnej práce," dodal Petričko, ktorý sa sám ako sudca stretol s prípadmi, keď odsúdení nemali prakticky žiadne pracovné návyky.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: