Túžia po stabilnom zamestnaní
Z prieskumu u bežných ľudí vyplynulo, že 70 percent ľudí vníma ako kľúčové zdravie. Ľudia bez domova túžia rovnako po zdraví (39 %) a rodine (36 %). Stabilné zamestnanie by si prialo 25 percent z nich, čo súčasne hovorí o ich túžbe po finančnej sebestačnosti a dôstojnosti. Prieskumom sa tak podľa Kákoša vyvrátil hlboko zakorenený stereotyp, že ľudia bez domova chcú peniaze na alkohol alebo drogy.
„To, že to tak nie je, ukazuje aj prieskum - top priority sú stále bývanie, zdravie, pocit bezpečia, jedlo, duševná pohoda či práca, ktorá výrazne predbehla alkohol,“ dodal Kákoš s tým, že len štyri percentá ľudí bez domova si nevie predstaviť svoj život bez alkoholu.
„Túžby týchto ľudí sú podobné ako túžby väčšiny z nás. Tieto želania nie sú niečím neobvyklým, sú to základné ľudské potreby. Ľudia bez domova sa k nim však snažia dostať v extrémnych podmienkach,“ upozornil riaditeľ Depaul Slovensko. Výsledky oboch prieskumov súčasne hovoria o tom, že k túžbam ľudí bez domova patria aj snahy o zlepšenie vlastného života.
Viac ako 12 percent opýtaných v prieskume Depaul Slovensko uviedlo totiž túžbu po sebarealizácii a zlepšení svojho života. Niektoré želania dokonca tieto osobné túžby presiahli, a 11 percent túži zmeniť svet. To podľa organizácie odráža pocit sociálnej zodpovednosti a vieru v možnosť vytvorenia spravodlivejšej spoločnosti.
Možná je adopcia postele
Depaul Slovensko je nezisková organizácia, ktorá poskytuje všeobecne prospešné služby zamerané na pomoc ľuďom bez domova. Ľuďom bez domova pomáhajú v Bratislave už od roku 2006.V súčasnosti majú šesť rôznych zariadení, viac ako 80 zamestnancov, desiatky dobrovoľníkov a denne pomáhajú viac než 350 ľuďom v núdzi. Sú tu pre nich v teréne, ošetrovni, útulkoch pre ťažko chorých, ale i najväčšej nízkoprahovej nocľahárni v strednej Európe.
Depaul Slovensko zdôrazňuje dôležitosť pomoci nevyhnutnej pre návrat ľudí bez domova späť do spoločnosti aj prostredníctvom kampane Bez pomoci sa nevrátia do spoločnosti. Verejnosť tak môže prostredníctvom adopcie postele na www.adoptujsipostel.sk podporiť dlhodobé programy pomoci.
„Napríklad adopciou postele v nocľahárni vo výške daru 15 eur mesačne darujete človeku v núdzi okrem nocľahu aj teplú večeru, prístup k hygiene či sociálne poradenstvo,“ uzavrela organizácia.
Zdroj: SITA.sk - Ľudia bez domova majú iné priority ako široká verejnosť, všetci však túžia po tom istom – FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.