Trápny moment pre demokraciu
Na impeachment Juna bola potrebná podpora 200 zákonodarcov v 300-člennom parlamente. Opozícia, ktorá tento krok iniciovala, však má len 192 kresiel a na hlasovaní sa zúčastnili len traja členovia Strany ľudovej moci. Hlasy preto ani nerátali, keďže ich nebol potrebný počet.Predseda parlamentu Wu Won-sik nazval výsledok hlasovania veľmi poľutovaniahodným a trápnym momentom pre demokraciu v krajine.
„Neuskutočnenie kvalifikovaného hlasovania v tejto veci znamená, že sme neboli schopní ani uplatniť demokratický postup rozhodovania o kritickej národnej otázke," povedal.
Vyhlásenie stanného práva
Jun Sok-jol prekvapivo vyhlásil stanné právo v utorok, čím šokoval nielen svoju krajinu ale aj spojencov vo svete. Po niekoľkých hodinách parlament stanné právo zrušil a on sám ho neskôr odvolal. Prezidentove kroky vyvolali protesty v krajine a viedli k výzvam na impeachment. Jun sa v sobotu verejne ospravedlnil za svoje konanie.Že sa hlasovanie v parlamente nepodarilo, pravdepodobne zintenzívni pouličné výzvy na koniec Juna v úrade a prehĺbi politický chaos v Južnej Kórei.
Opozičné strany sa môžu pokúsiť vyvolať ďalšie hlasovanie o impeachmente, keď sa v stredu začne ďalšie zasadnutie parlamentu. Hoci sa v Junovej strane ozvali hlasy za jeho zosadenie, formálne je proti impeachmentu, pretože sa bojí, že tento úrad tiež získa opozícia.
Viac k témam: Juhokórejský prezident, Stanné právo
Zdroj: SITA.sk - Juhokórejský prezident Jun Sok-jol prežil hlasovanie o impeachmente © SITA Všetky práva vyhradené.