Bežné príjmy predstavujú 535 miliónov eur. „Pri výdavkoch vo výške 532 miliónov eur bude vytvorený prebytok na salde bežného rozpočtu vo výške 2,8 milióna eur," uvádza magistrát s tým, že prebytok spolu s úvermi a kapitálovými príjmami z predaja majetku, z grantov a fondov, bude slúžiť na krytie investičných potrieb mesta.
Prípravu rozpočtu ovplyvnil konsolidačný balíček
„Jedným z dlhodobých cieľov je znižovanie dlhového zaťaženia, ktoré je pre rok 2025 plánované na úrovni 47,41 percenta," dodáva.Uvedené percento dlhového zaťaženia plánuje mesto v ďalších rokoch naďalej znižovať - pre rok 2026 na úroveň 45,08 percenta a pre rok 2027 na úroveň 44,05 percenta.
„Prípravu rozpočtu do značnej miery ovplyvňovali prijaté legislatívne opatrenia, najmä tzv. konsolidačný balíček, ktorého vplyv bude mať dopad na budúce výdavky a príjmy od roku 2025," priblížil hovorca mesta Peter Bubla.
Zmena prerozdelenia podielových daní
Predovšetkým zvýšená DPH a daň z finančných transakcií budú mať priamy vplyv aj na ceny obstarávaných tovarov a služieb. Okrem konsolidačného balíčka sa obcí priamo dotkne aj zmena prerozdelenia podielových daní.„V rámci „účasti obcí na konsolidácii“ sa podiel obcí na výnose daní z príjmu fyzických osôb zníži, teda štát poukáže obciam nižšie percento vybratých daní ako doposiaľ," doplnilo mesto.
Schválený rozpočet neobsahuje žiadne zvýšenie poplatkov ani daní z nehnuteľností. „V prípade prevádzky verejnej hromadnej dopravy, ktorá predstavuje najväčší výdavok v mestskom rozpočte, sa však zapracovaniu dopadov vládneho konsolidačného balíčka do cien cestovného už vyhnúť nedá. Potrebu zvýšenia cestovného avizoval Bratislavský samosprávna kraj aj Železničná spoločnosť Slovensko," vysvetlil magistrát.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: