Topánky pre psov
Karasová varuje pred podráždením či vysušením labiek v prípade, ak pes príde počas prechádzky do kontaktu s chemicky ošetrenými chodníkmi či cestami. Ak si pes po takejto prechádzke intenzívne vylizuje laby, hrozia mu aj tráviace ťažkosti.
„Po prechádzke je vhodné opláchnuť labky teplou vodou a poriadne ich vysušiť, aj medziprstové priestory. Je možné použiť aj krém na labky, alebo nejakú vazelínu na ich zvlhčenie a ochranu. Možno použiť aj špeciálny ochranný vosk, ktorý sa ale aplikuje pred prechádzkou," priblížila veterinárka.
Spomenula aj topánky pre psov, tie však podľa nej nie je potrebné používať rutinne. Ich použitie odporúča napríklad pri zimnej turistike, či v prípade, ak má pes poranené alebo podráždené labky. „Vtedy môže byť veľmi citlivý napríklad na ľad, ktorý môže byť ostrý. V týchto prípadoch je vhodné uvažovať o špeciálnych psích topánkach, ktoré sú aj protišmykové," vraví Karasová.
Výživa
Podotkla ale, že nie každý pes obuv znesie, musí na ňu byť navyknutý. Pes zvyknutý na pohyb, so zdravými labkami by ale podľa jej slov takéto vybavenie potrebovať nemal. Pokiaľ ide o výživu psa v zime, Karasová podotkla, že je rozdiel medzi tým, či je pes chovaný v exteriéri alebo interiéri. Psy chované vonku odporúča pred zimou trochu „vykŕmiť", a to ešte pred príchodom mrazov.„Zvýšime im kŕmnu dávku približne o desať až pätnásť percent a pridávame kvalitné tuky," radí. Cieľom je, aby sa pes sám obalil tukom a mal v zime lepšiu tepelnú izoláciu, keďže v chladnom počasí pes spotrebuje na zahriatie viac energie. Krmivo v zime by nemalo byť studené, Karasová odporúča, aby malo aspoň izbovú teplotu.
Dôležitosť tekutín
Zdôraznila tiež dôležitosť podávania tekutín. Psom v exteriéroch je potrebné meniť vodu častejšie a dávať im teplú vodu, aby hneď nezamrzla. „Prípadne pridávať tekutiny do krmiva. Pridať doň teplú vodu, alebo vývar, alebo kŕmiť konzervami a mäsom, ktoré majú dostatok šťavy," vraví.Pri psoch žijúcich v interiéri je situácia opačná. V zime majú totiž menej aktivity a dochádza u nich k priberaniu. „Pri týchto psoch je skôr vhodné kŕmnu dávku počas zimy znížiť, aby nedochádzalo k nadmernému ukladaniu tuku," uzavrela.
Zdroj: SITA.sk - Psy môžu byť podchladené, ak sú dlhší čas v mrazoch a bez pohybu. Veterinárka odporúča majiteľom viacero vecí © SITA Všetky práva vyhradené.