Cirkularita a ESG: ekonomická aj spoločenská hodnota
Repasovanie IT zariadení je ukážkovým príkladom aplikácie princípov ESG v praxi (ESG sú environmentálne, sociálne a riadiace kritériá, ktoré sa stali súborom noriem pre činnosti spoločností). Ako uvádza Peter Škyrta, Sustainability Manager z KPMG na Slovensku: "Cirkulárna ekonomika ponúka podnikom strategickú príležitosť prepájať environmentálne ciele s ekonomickými výhodami. Repasovanie IT zariadení môže znižovať uhlíkovú stopu, optimalizovať náklady a predlžovať životný cyklus technológií. Ide o prístup, ktorý navyše zvyšuje reputáciu spoločnosti v očiach investorov aj zákazníkov. A netýka sa to len environmentálneho aspektu. Sociálny rozmer zabezpečuje inkluzívne pracovisko, ktoré zamestnáva zdravotne znevýhodnených ľudí."
ESG sa priamo či nepriamo dotýka čoraz väčšej časti podnikov. V niektorých firmách je sociálny pilier menej preskúmaný ako ostatné dva piliere. Členovia Circular Slovakia si počas návštevy spoločnosti vyskúšali rozoberanie IT techniky v praxi spolu so zdravotne znevýhodnenými zamestnancami. Dozvedeli sa do akej miery sa aplikuje ekodizajn v oblasti IT zariadení, no najmä to, aké výhody či nevýhody prináša práca na inkluzívnom pracovisku.
Ekologické, spoľahlivé a cenovo dostupné riešenia
AfB Slovakia je ukážkovým príkladom podniku, ktorý spája princípy cirkulárnej ekonomiky s praktickými výhodami pre svojich klientov. Vďaka vysokej kvalite repasovaných zariadení,Ekonomickej výhodnosti a silnému sociálnemu rozmeru predstavuje AfB inšpiráciu pre podniky, ktoré chcú byť súčasťou udržateľnej budúcnosti.
"Každé zariadenie, ktoré obnovíme, je krokom k udržateľnosti a dôkazom, že technológie môžu slúžiť podstatne dlhšie a kvalitnejšie," uzatvára Marek Antoňák, konateľ AfB Slovakia. Príbeh AfB ukazuje, ako môže moderné podnikanie efektívne prepájať inovácie s ochranou zdrojov aj podporou komunít.
Circular Slovakia
Circular Slovakia je verejno-súkromná platforma a klaster podporujúci prechod Slovenska na obehové hospodárstvo. Združuje viac ako 70 členov z radov verejného, súkromného a mimovládneho sektora. Ako strešná organizácia buduje sieť aktívnych subjektov, vytvára priestor na dialóg, sieťovanie, výmenu skúseností a vedomostí na národnej ako aj medzinárodnej úrovni. Zároveň prostredníctvom vzdelávania zvyšuje povedomie a kapacity v obehovom hospodárstve a prináša praktické nástroje na jeho zavádzanie. Platforma je realizátorom prvého Circular Summitu na Slovensku, ktorého cieľom je pomôcť podnikom a verejnosti uchopiť tému obehového hospodárstva ako udržateľného a konkurencieschopného modelu.[1] Zdroj: Inklusionsbarometer 2022 / Spolkový štatistický úrad (Statistisches Bundesamt) a projekt REHADAT rehadat
Informačný servis
Viac k témam: IT, PR, repasovanie, Udržateľnosť
Zdroj: SITA.sk - Budúcnosť použitých IT zariadení? Nie na skládke, ale opäť v obehu © SITA Všetky práva vyhradené.