Vysoké industriálne stropy a klenbová strecha so strešnými oknami pripomínajú veľkorysú tržnicu, ideálny priestor pre potraviny. To bola vízia, ktorú v chátrajúcom objekte videl a presadil Ing. Miroslav Janík, predseda predstavenstva spotrebného družstva COOP Jednota Čadca. Prišiel s ideou, ktorá zmenila kolobeh celého mesta, zachránila kus minulosti a na ploche 1 800 metrov štvorcových priniesla dovtedy nevídanú veľkoplošnú predajňu domácich potravín.
Vlajková loď Kysúc
Bývalé výrobné haly Tatry neboli pamiatkovo chránené, ale aj napriek tomu ich COOP Jednota nezrovnala so zemou, ako sa to stalo s inou fabrikou Tatry na druhom brehu rieky Kysuce. "Našou víziou bolo vytvoriť centrum komfortného nákupu. Chceli sme priniesť široký sortiment kvalitných domácich potravín bližšie k ľuďom. Aj preto sme zvolili koncept supermarketu. Rozhodli sme sa pre záchranu objektu, ktorý roky chátral a zásadným spôsobom sme tak zasiahli do architektúry mesta. Od začiatku som trval na tom, aby bol tento supermarket našou vlajkovou loďou a je ňou dodnes, keďže patrí k piatim najväčším v sieti COOP Jednota," objasňuje Miroslav Janík.Zahojená rana
Centrum Čadce sa vďaka tejto iniciatíve zásadne zmenilo len za šesť mesiacov. V tom čase tu vzniklo vyše 70 nových pracovných miest, v pasáži sa vytvoril priestor pre deväť menších prevádzok a pri supermarkete vyrástlo aj veľkorysé parkovisko. "Na druhý deň, ako sme obchod na Mikuláša v roku 2001 otvorili, som sa ráno išiel pozrieť, či tam ľudia idú. Čadčania našu víziu prijali a supermarket si rýchlo obľúbili. Na parkovisku sme dlho opatrovali starú lipu, ktorá si toho hodne pamätala," loví v pamäti pán predseda. Regionálne spotrebné družstvo pod jeho vedením zamestnáva 1 000 ľudí v 132 predajniach, a to rozhodne nie je málo. Myslí na nákupný komfort ľudí, zamýšľa sa, ako by im každodenný život uľahčil nielen v mestách, ale aj tam, kde ich žije pomenej, na dedinách a v obciach.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: