
Foto: ilustračné, SITA/AP
Ako uviedol, predajcovia sa totiž stretávajú s mylnými domnienkami, že predaj a použitie zábavnej pyrotechniky je zakázaný úplne. Šmitala vysvetlil, že je rozdiel medzi petardou a ohňostrojom. Ohňostroj je založený na vizuálnych efektoch a robí farebné efekty vo vzduchu.
Naopak hlavným efektom petárd je hluk. Pyrotechnika, ktorou hlavným efektom je hluk, je zakázaná. Ide tak o petardy, zábleskové petardy, batérie výmetníc, ktorých hlavným efektom je zvuk, batérie petárd a batérie petárd s externou oporou. Ohňostroje sú podľa zákona povolené ako predávať, tak aj používať.
Hluk pri výbuchu ohňostroja
Ako Šmitala upozornil, niektoré petardy majú podobné vlastnosti ako ohňostroj. Sú petardy, ktoré podobne, ako ohňostroj, vybuchujú v lufte. Rozdiel je však ten, že petardy vo vzduchu nerobia farebné efekty.Ide o krátky výbuch, ktorý vyzerá ako žltá guľa a tento efekt trvá asi jednu sekundu. Ohňostroj robí naopak farebné efekty, ktoré horia aj tri až štyri sekundy. Šmitala súčasne vysvetlil, že hluk pri výbuchu ohňostroja je päťkrát menší ako pri petarde.
„Záblesková petarda má výbušnú zložku, ktorá robí veľmi silný zvuk. Petardy s čiernym prachom, ktoré majú slabší výbušný hluk sú povolené,“ priblížil Šmitala. Súčasne priblížil, že je rozdiel medzi petardou a takzvaným generátorom hluku.
Generátor hluku a záblesková petarda
„Generátor hluku slúži prioritne nie na zábavné účely ale na iné, ako napríklad odstrašovanie vtáctva a medveďov,“ vysvetlil Šmitala s tým, že ide o pyrotechniku s označením P1 a na Slovensku sa dá kúpiť.„Nie je to zakázané ani v zákone. To, či ide o generátor hluku alebo zábleskovú petardu zistíme priamo na balení výrobku. Ak je na balení napísané generátor zvuku a kategória P1, tak ide o pyrotechniku, ktorá sa môže používať a nakupovať celoročne,“ vysvetlil predseda Asociácie predajcov pyrotechniky.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: