Silvestrovské oslavy nepripomínajú len príchod nového roka. Sú doslova aj oslavou odkazu Svätého Silvestra I., prvého pápeža po uznaní kresťanstva, ktorý zomrel 31. decembra 335. Preto sa v posledný deň roka slávi jeho spomienka a jeho meno sa dostalo aj do kalendára.
Smeti sa nevynášali
Naši predkovia oslavovali prelom rokov – svätého Silvestra menej bujaro, ako my v súčasnosti. Čistili svojej domovy a starali sa o hospodárstvo. Všetko požičané sa zvyklo vrátiť, urovnávali sa finančné dlhy. Dôraz sa kládol na prežívanie prvého dňa roka. Doteraz vravíme - „Ako na Nový rok, tak po celý rok.”Na Silvestra sa ľudia sa prezliekali do čistého, a tak sa symbolicky zbavovali starého roka a vítali nový čistý a lepší. Smeti sa nevynášali a všetko sa pozametalo do kútov, aby sa šťastie nevyhodilo von a aby nikto nezomrel. Pranie a sušenie bielizne bolo tiež zakázané, aby sa predišlo úmrtiam.
Hydina by sa nemala jesť
Silvestrovská kuchyňa bola aj v minulosti slávnostná, ako tá vianočná, no na Silvestra sa už mohlo konzumovať mäso. Tradičné je dodnes jedenie šošovice a maku, ktoré vraj prinesie peniaze a tiež bravčového mäsa, ktoré zas údajne nosí šťastie a aj bohatstvo. Motív prasiatka bol a stále je obľúbeným symbolom šťastia.Aby šťastie a bohatstvo neuleteli, nemá sa jesť hydina. Mnohé z týchto zvykov dodržiavame aj dnes. No naše kuchyne už obohatilo obrovské množstvo nových výrobkov, jedál, exotické ovocie, množstvo zeleniny či nápojov, o ktorých naši predkovia ani len netušili.
Súčasné oslavy Silvestra sú pestré a každý ich môže oslavovať podľa vlastnej chuti. Veľmi často k nim patrí dobré jedlo, zábava s priateľmi a rodinou a polnočný prípitok. Veľkolepé ohňostroje pre ochranu zvierat a aj ovzdušia pomaly miznú. Mestá ich však nahrádzajú svetelno-hudobnými šou a iným programom.
Viac k témam: Nový rok, Silvester, Tradície, Tradície na Slovensku, Zvyky
Zdroj: SITA.sk - Silvester v minulosti a dnes: Pomaly miznú ohňostroje a prečo by sa na Nový rok nemala jesť hydina? © SITA Všetky práva vyhradené.