Americká pomoc Kyjevu
Biely dom preto chce Kyjevu poslať, čo najviac pomoci, aby mohol držať ruské sily na uzde a mal silnú pozíciu v akomkoľvek prípadnom vyjednávaní o mieri.
V rámci odozvy na rozhodnutie Severnej Kórey vyslať tisíce vojakov na podporu Ruska v Kurskej oblasti, kde Ukrajina v lete podnikla protiofenzívu, Biden povolil Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu dodaných z USA na údery na území Ruska.
Začiatkom decembra USA ohlásili balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 725 miliónov dolárov vrátane protidronových systémov a munície pre raketomety HIMARS. Po Vianociach americkí predstavitelia oznámili pomoc Kyjevu v hodnote 1,25 miliardy dolárov.
Má zahŕňať muníciu pre raketové systémy zem-vzduch, systém protivzdušnej obrany HAWK, rakety Stinger a delostreleckú muníciu kalibru 155 a 105 milimetrov.
Zbrane z Európskej únie?
Vzhľadom na neistotu, čo urobí Trump po tom, ako sa 20. januára vráti na post šéfa Bieleho domu, si však európske krajiny po amerických voľbách začínajú uvedomovať, že otázka podpory Ukrajiny môže zostať na ich pleciach.
„Európania zintenzívnia vojenskú podporu Ukrajiny,“ sľúbil koncom novembra nemecký minister obrany Boris Pistorius po rozhovoroch v Berlíne so svojimi partnermi z Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Poľska. „Naším cieľom musí byť umožniť Ukrajine konať z pozície sily,“ citoval web The Guardian Pistoriusa po stretnutí piatich popredných krajín v európskej obrane.
Eurokomisár pre obranu a vesmír Andrius Kubilius tesne pred vianočnými sviatkami pre verejnoprávneho vysielateľa Ukrajiny povedal, že na budúci rok Kyjev od EÚ dostane zhruba 30 miliárd eur a samostatne sa rozhodne, koľko z týchto prostriedkov vyčlení na obranné účely.
Eurokomisár pre obranu poznamenal, že sa zavádza nový mechanizmus na integráciu ukrajinskej obrannej priemyselnej základne do európskeho obranného priemyslu. Podľa jeho slov EÚ predpokladá, že jej členské krajiny v roku 2025 vyrobia približne dva milióny delostreleckých granátov. Priznal však, že v súčasnosti len 20 až 25 percent zbraní dodávaných na Ukrajinu sa produkuje v EÚ.
Zdroj: SITA.sk - V závere roka sa hovorí o mierových rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou aj o príprave na vzdorovanie pokračujúcej ruskej agresii © SITA Všetky práva vyhradené.