Rozpustenie Slovenskej pospolitosti ako dôkaz
Prokuratúra zahrnula medzi dôkazy aj verdikt Najvyššieho súdu (NS) SR o rozpustení Slovenskej pospolitosti - národnej strany. Rozhodnutie o rozpustení strany z roku 2006 prečítal prokurátor.
Najvyšší súd vo verdikte o rozpustení strany konštatoval rozpor stanov, programu a činnosti strany s právnym poriadkom SR. Ako problematické videl predovšetkým zámer budovať stavovský štát alebo „princíp reciprocity“ v prístupe k národnostným menšinám.
Obžalovaný Marian K. bol štatutárom a „vodcom“ rozpusteného subjektu. Na však zdôraznil, že verdikt bol vynesený 12 rokov pred skutkom, za ktorý je obžalovaný a tieto dve veci spolu nemajú nič spoločné. Následne on sám prečítal rozhodnutie NS SR, ktorým minulý rok odmietol rozpustenie ĽSNS.
Súd sa vo štvrtok takisto opätovne zaoberal problematikou výsluchu manželov Mariána a Silvie Koleňovcov. Ide o jednu z rodín, ktorej Marian K. odovzdal šek so sumou, ktorá je podľa orgánov činných v trestnom konaní spojená s extrémizmom.
Manželia svoju neúčasť na súde ospravedlnili z dôvodu nutnosti starostlivosti o svoje postihnuté deti. Keďže obhajoba trvá na vypočutí týchto svedkov, navrhla súdu, aby sa úkon vykonal čo najbližšie k ich bydlisku, konkrétne v priestoroch Okresného súdu v Námestove.
Podľa prokuratúry by zase títo svedkovia mohli vypovedať prostredníctvom telemostu. Samosudkyňa zatiaľ v tejto veci nerozhodla, pripustila však, že súd môže vykonávať úkony aj mimo svojich priestorov.
Prokurátor navrhol poriadkovú pokutu
Na programe štvrtkového pojednávania bol výsluch svedkov. Naposledy sa v tomto prípade malo pojednávať 15. mája, no Marian K. sa ospravedlnil pre povinnosti poslanca.Prokurátor to označil za obštrukciu a navrhol súdu, aby mu uložil poriadkovú pokutu, prípadne zvážil jeho predvedenie políciou. Obžalovaný vo štvrtok 21. mája avizoval, že na nasledujúce pojednávanie príde.
Súd mal na predošlom pojednávaní naplánované vypočutie viacerých svedkov, niektorí sa však ospravedlnili. Napríklad stranícky kolega obžalovaného Ondrej Ďurica rovnako argumentoval povinnosťami v parlamente. Manželský pár, ktorý prijal od obžalovaného jeden zo šekov, sa zase ospravedlnil pre nutnosť starostlivosti o ich postihnuté deti.
Kauza kontroverzných šekov v sume 1488 eur
Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.
Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.
Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.
Samosudkyňa, ktorá v tomto prípade rozhoduje, Ružena Sabová, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
Viac k témam: extrémizmus, šeky
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze šekov v sume 1488 eur: Šéf kotlebovcov reagoval na výpovede svedkov a kritizoval prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.