aktualizované, 10. januára, 11:29
Stretnutie s Vladimirom Putinom nebolo netransparentné a zahraničnopolitická orientácia Slovenska je jasne daná – jej základom je naše členstvo v Európskej únii a NATO. Povedal to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) na piatkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti.
Zvolali ho opoziční poslanci, ktorí chcú od Fica vysvetlenie stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve a tiež informácie o ďalších krokoch Slovenskej republiky vyplývajúcich zo zastavenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Premiér Fico na zasadnutí výboru pre európske záležitosti (fotografie)
Premiér nie je na vypočutí
Premiér na úvod zdôraznil, že nie je na vypočutí, ale prišiel na výbor dobrovoľne hovoriť o téme, ktorá je pre Slovensko životne dôležitá. „Nebola to žiadna netransparentná návšteva, pretože sme o nej informovali, boli z nej aj pekné fotografie, dostali ste všetky informácie, ktoré ste mali dostať," povedal na výbore.Fico dodal, že dva alebo tri dni pred cestou do Ruska o nej telefonicky informoval predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú.
„Máme takú dohodu, že pokiaľ budeme navštevovať krajiny, ktoré sú z pohľadu Európskej únie mimoriadne dôležité, či už je to Čína, Brazília, Ruská federácia, Vietnam, alebo ktorákoľvek iná nečlenská krajina, budeme si poskytovať informácie. Pretože niekedy je dobré, keď sa na takýchto stretnutiach okrem bilaterálnych vecí riešia aj záležitosti Európskej únie," zdôvodnil.
Z tohto istého dôvodu podľa vlastných slov telefonoval aj s predsedom Európskej rady Antoniom Costom a pýtal sa ho, či má nejaké posolstvá, ktoré by mal v mene Európskej rady posunúť ďalej na stretnutí s Putinom.
Hlavné témy stretnutia
Hlavnou témou stretnutia s Vladimirom Putinom boli podľa Fica dodávky plynu. Aktuálne na Slovensko netečie žiadny plyn, ideme zo zásobníku a máme diverzifikačné zmluvy, povedal Fico. Putinovi podľa svojich slov pripomínal, že „je zmluva medzi nami a Gazpromom, ktorá hovorí, že nám musia nejako doručiť ten plyn".Druhou témou rokovania boli mierové iniciatívy. „Ja som požiadal pána prezidenta o prímerie a či je o ňom možné hovoriť minimálne cez sviatky," konkretizoval premiér.
Treťou témou bola ponuka Slovenska organizovať mierový samit. „Všetci vieme, že na Putina je medzinárodný zatykač," podotkol a pýtal sa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, či by potom kričal, že Putina treba zatknúť.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: