SNP, november v roku 1989 i vznik samostatnej SR v roku 1993 podľa Šutaja Eštoka "jasne odkazujú na dobrú genetickú výbavu Sloveniek a Slovákov, na cit a zmysel pre dôležité rozhodnutia, ktoré v historickom kontexte dokážeme urobiť zodpovedne a múdro".
Vulgárny progresivizmus
Apeloval na politikov v celom politickom spektre, aby sa spojili za účelom zachovania Cesty hrdinov SNP a podporili aj organizáciu Post Bellum, ktorá na tento účel zverejnila petíciu. Spoločné dejiny označil za spoločný poklad, ktorý je potrebné strážiť."Aj vulgárny progresivizmus, popierajúci v našich podmienkach všetko slovenské, musí mať svoje medze," vyjadril sa tiež minister Šutaj Eštok. Vo videu tiež obvinil progresivistov, vrátane tých politických, že sa hanbia za vlastný národ a podľa jeho slov im už začínajú prekážať aj vlastné dejiny.
Odkazy SNP ako odmietnutie fašizmu
Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka minulý rok pri výročí povstania na sociálnej sieti označil SNP za jednu z najvýznamnejších kapitol našich dejín, odkazy SNP ako odmietnutie fašizmu, či boj za slobodu a demokraciu, sú podľa neho stále živé. V minulosti sa voči SNP vymedzovali napríklad viacerí politici zo strany ĽSNS Mariana Kotlebu.Ministrovo video je reakciou na medializované výroky nového predsedu Klubu slovenských turistov Petra Šveca, ktorý v rozhovore pre Denník N povedal, že jestvujú hlasy, ktoré by chceli odstrániť z názvu Cesta hrdinov SNP časť týkajúcu sa SNP "a ostala by len Cesta hrdinov, že by to bolo plošne atraktívnejšie pre ľudí". V rozhovore predtým spomenul, že žijeme čudnú dobu, kde je všetko kontroverzné, ľudia sa skupinkujú a vyostrujú svoje názory. Následne sa vyjadril, že SNP je tiež istým spôsobom kontroverzná historická udalosť.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: