„Napätie, nevraživosť, veľká polarizácia, rozdelenie spoločnosti na nezmieriteľné tábory. Radi by sme vyslali slovenskej spoločnosti signál, že netreba prestať diskutovať, netreba sa prestať tolerovať, ale naopak, treba rešpektovať názory, počúvať sa, viesť kultivovanú debatu faktov, pravdy, nie dezinformácií,“ povedal Pellegrini.
Slovensko by nemalo skončiť v izolácii
Ako priblížil, s jeho predchodcami si prešli tému zahraničnej politiky, komentovali výsledok volieb v USA, očakávania od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, a hovorili aj o tom, či sa tento rok podarí zastaviť vojnu na Ukrajine.„Zhodli sme sa na tom, že bytostne jediným miestom, kam môže Slovensko patriť, je Európska únia a Severoatlantická aliancia, i keď môžeme mať možno rozdielne pohľady na to, ako by mala Európska únia do budúcnosti fungovať, ako by sa mala reformovať Severoatlantická aliancia. Jeden z prezidentov to povedal veľmi otvorene – ak by Slovensko malo opustiť zväzok Európskej únie, tak je otázne, či by vôbec prežilo,“ povedal Pellegrini.
Zároveň dodal, že ako prezident urobí v rámci zahraničných aktivít všetko pre to, aby Slovensko neskončilo v izolácii. Cesta slovenských politikov do Ruska podľa neho môže vzbudiť na určité obdobie pozornosť, ale z dlhodobého hľadiska nemôže znamenať odklon od našej zahraničnej politiky ani našu izoláciu.
„Nechcem to ani zjednodušovať, ale nerobme z toho väčší problém, ako to v skutočnosti pre našu zahraničnú politiku je,“ vyhlásil.
Pelleginiho hlas by mal byť jasne počuť
Andrej Kiska podľa vlastných slov poprosil prezidenta Pellegriniho, aby jeho hlas bolo jasne počuť z pohľadu zahraničnej politiky.„Možno si pamätáte migračnú krízu, keď vtedajší premiér Fico útočil proti všetkým moslimom na celom svete a bolo mojou úlohou ako prezidenta, ktorý reprezentuje Slovensko navonok, aby jasne povedal, za čím Slovensko stojí a skorigoval jeho výroky,“ pripomenul.
Je podľa neho dôležité, aby Pellegriniho hlas bolo jasne počuť, keď Fico robí kroky, na ktoré sa všetci spojenci a partneri Slovenska pozerajú s počudovaním.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: