Niektoré dvojice sa podľa jej slov rozhodnú nemať deti z rôznych psychologických dôvodov ako napríklad túžba po nezávislosti, obavy z ekologickej alebo ekonomickej nestability, negatívne skúsenosti z vlastného detstva či zameranie sa na osobný alebo profesionálny rozvoj.
„Každý pár má jedinečnú dynamiku a toto rozhodnutie je často výsledkom komplexnej úvahy, nie okamžitého impulzu,” uviedla Ivana Čergeťová.
Bezdetné páry majú viac času a zdrojov na vzájomnú podporu
Zatiaľ čo niektorí, môžu rozhodnutie nemať deti vnímať negatívne, psychologička tvrdí, ževzťah to môže posilniť, ak je to samozrejme vzájomná voľba. Pár má viac času a zdrojov na vzájomnú podporu, spoločné záujmy a budovanie intimity.Výhodou je tiež väčšia flexibilita v životnom štýle a menej stresu spojeného s výchovou detí. „Kľúčové je venovať pozornosť vzájomnej komunikácii, aby sa zabránilo vzniku rutiny alebo odcudzenia. Avšak toto je často problémom aj rodín, ktoré deti majú,” radí špecialistka.
Problém môže nastať v rokoch staroby
Na druhej strane, môžu rodiny bez detíčeliť riziku nedostatku podpory v rokoch staroby, ktorú by inak mohli poskytnúť deti. Preto je podľa odborníčky dôležité pre bezdetné páry budovať si pevné sociálne väzby a zabezpečiť si finančné a emocionálne zázemie pre budúcnosť.Pri porovnaní párov, ktoré majú, a ktoré nemajú deti,štúdie ukázali, že neexistujú žiadne psychologické rozdiely, ktorý by ich odlišovali. Rozdiely medzi týmito pármi môžu podľa Ivany Čergeťovejbyť skôr v životných prioritách, hodnotách a životnom štýle.
„Každý pár je jedinečný a jeho rozhodnutia sú ovplyvnené mnohými faktormi, vrátane kultúrnych, sociálnych a osobných okolností,” dodala odborníčka.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: