Ak chcete tento začarovaný kruh prelomiť, je dôležité nepreháňať to s počiatočnými cieľmi a dať si len také predsavzatia, ktoré dokážete dodržať.
Odborníci radia stanoviť si čo najjednoduchšie, najrealistickejšie ciele a tiež sa zamyslieť nad tým, čo by vám mohlo brániť v ich dosiahnutí. Práve to je totiž cestou k úspechu. Vyhnete sa tým sklamaniu a frustrácii, ktorá vás čaká, ak si odhryznete príliš veľké sústo.
Vaše ciele by pritom mali byť jasne definované, merateľné, dosiahnuteľné, reálne a časovo ohraničené.
Ako si teda stanoviť zdravé predsavzatia, ktoré budete dodržiavať po celý rok?
Urobte si plán a zvoľte prístup
Dodržiavanie predsavzatí je zložité a preto je dôležité hneď na začiatku si naplánovať, ako si chcete zabezpečiť úspech. Premyslite si svoj cieľ a pouvažujte o tom, čo budete potrebovať na jeho dosiahnutie. Čím viac si predsavzatie premyslíte a naplánujete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ho dodržíte, pretože lepšie pochopíte, čo presne bude potrebné na dosiahnutie cieľa.
Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že je nevyhnutné uvedomiť si čas a úsilie, ktoré musíte vynaložiť.
Nájdite spôsob, ako sa zabaviť
Predsavzatia nemusia byť vážne. Snaha spraviť vo svojom živote zmeny a dosiahnuť ciele v oblasti životného štýlu by pre vás nemala byť trestom. Ak si udržíte dobrú náladu, je pravdepodobnejšie, že budete chcieť konať a dodržiavať svoje predsavzatie.
Vyberte si činnosť, ktorá vás baví. Ak sa napríklad chcete viac hýbať, môžete skúsiť prácu v záhrade, prechádzku alebo plávanie, ktoré vám pomôžu udržať sa na ceste a zároveň sú zábavné.
Nájdite si chuť - jesť zdravo neznamená jesť bez chuti. Soľ nahraďte čerstvými bylinkami a korením, vyskúšajte zeleninu rôznych farieb alebo experimentujte s novými receptami.
Odmeňte sa - keď splníte nejaké míľniky, doprajte si odmenu. Vyberte si pritom také odmeny, ktoré nespomalia váš pokrok.
Myslite na konečný cieľ - nezabudnite, prečo ste si predsavzatie vôbec vybrali. Pripomínajte si výhody, ktoré dosiahnete jeho splnením, či už je to zlepšenie zdravia alebo šťastia (alebo oboch). Dobrým spôsobom, ako sa k týmto myšlienkam vrátiť, keď budete potrebovať motiváciu, je ich zapisovanie.
Upravte si predsavzatie podľa vlastných potrieb
Aj keď si myslíte, že ste si vybrali jednoduché a reálne predsavzatie, možno ho budete musieť upraviť. Dôvodmi, prečo je niekedy potrebné predsavzatia upraviť, môžu byť zmeny v každodennej rutine alebo zdravotnom stave.
Zmena predsavzatia nie je zlyhaním, je to spôsob, ako sa uistiť, že vaše ciele skutočne spĺňajú vaše potreby a jeho úprava vám k tomu pomôže. Nevyčítajte si preto, ak potrebujete predsavzatie upraviť alebo ak nesplníte nejaký míľnik. Sústreďte sa na to, čo sa vám darí a spravte zmeny potrebné na to, aby ste zostali na správnej ceste.
Nastavte si sociálnu podporu
Aj keď zodpovednosť za splnenie cieľa je na vás, sociálna podpora môže mať veľký význam. Môžete, napríklad, cvičiť so skupinou alebo s niekým iným, pridať sa k podpornej skupine s podobnými cieľmi alebo spolupracovať s odborníkom.
Kľúčovým krokom k zlepšeniu celkového zdravia pritom môžu byť predsavzatia zamerané na starostlivosť o pečeň
Jednou z najčastejších príčin chorôb v západných (priemyselne vyspelých) krajinách je totiž metabolicky asociovaná steatotická choroba pečene (MASLD). Súvisí to so stravovacími návykmi a životným štýlom. Rozvoj MASLD ovplyvňujú najmä prejedanie sa a s ním spojená obezita. Problémy s výživou u pacientov s týmto ochorením zahŕňajú nadmerný príjem energie, sacharidov a lipidov a nedostatok polynenasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov.MASLD postihuje asi 30 % dospelých, pričom u pacientov s diabetes mellitus a/alebo obezitou toto číslo dosahuje 60 - 80 %. Jej výskyt sa zvyšuje spolu s rastúcim výskytom obezity. No i keď väčšina prípadov MASLD súvisí s nadváhou, ochorenie sa môže vyvinúť aj pri zdravej hmotnosti.
MASLD je dlhodobé ochorenie spôsobené príliš veľkým množstvom tuku v pečeni a úzko súvisí s nadváhou, no i diagnózami ako sú cukrovka 2. typu a ochorenia srdca.
Prejavuje sa subjektívnymi zdravotnými problémami, ako sú nedostatok chuti do jedla, pocit tlaku v pravej časti nadbrušku či dlhodobá únava. Môže však byť aj dlho bez príznakov a diagnostikuje sa na základe laboratórnych výsledkov vyšetrenia krvi a ultrazvukového vyšetrenia brucha pri lekárskej kontrole.
Primárnym liečebným postupom sú režimové opatrenia, ako vyvážená strava, fyzická aktivita a (ak je to potrebné) zníženie hmotnosti. Výskum ukazuje, že tieto opatrenia môžu znížiť množstvo tuku v pečeni a v niektorých prípadoch zvrátiť MASLD.
Riziko vzniku MASLD zvyšuje hmotnosť v pásme nadváhy alebo obezity, veľký obvod pásu, cukrovka 2. typu, strava obsahujúca príliš veľa nezdravých potravín a nápojov, nízka úroveň fyzickej aktivity alebo trávenie veľkého množstva času sedavým spôsobom, vysoká hladina lipidov v krvi, napríklad cholesterolu, vysoký krvný tlak a tiež iné stavy súvisiace s inzulínovou rezistenciou, napríklad syndróm polycystických vaječníkov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: