Náklady na zásah záchranárov môžu byť likvidačné
Lyžovačka vo vysokohorských oblastiach môže skončiť nepríjemnosťou, pri ktorej je potrebný zásah horskej záchrannej služby. Toto riziko môže byť súčasťou balíka liečebných nákladov alebo samostatným a voliteľným pripoistením. Určite by ale nemalo chýbať v cestovnom poistení lyžiara, snowboardistu či bežkára. Zabezpečí totiž úhradu všetkých nákladov spojených s rôznym typom zásahu horskej služby – vyhľadávanie, vyslobodzovanie, záchranu a prvú pomoc človeku v tiesni a tiež prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, ktoré by sme inak museli znášať sami. Tými najdrahšími sú prepravy zranených vrtuľníkom, za ktoré poisťovne pravidelne platia aj tisícky eur. Limity plnenia v tomto pripoistení sú v poisťovniach rozdielne – od 16 600 až po niekoľko stoviek tisíc eur.
Na Slovensku je takéto poistenie odporúčané pre dospelé osoby, ktoré by inak platili náklady na prípadný zásah Horskej záchrannej služby a tie stoja sa môžu vyšplhať až na tisícky eur. Limity poisťovní na takéto poistenie sú od 16 500 do 50 000 eur. Toto poistenie do hôr je vhodné pre
Každého, kto navštevuje vysokohorské oblasti, pohybuje sa aj mimo bežne vyznačených trás, vrátane lyžiarov, snowboardistov či turistov. Poistenie do hôr je určené aj milovníkom extrémnych športov a kryje náklady v prípade skialpinizmu, freeskiingu, zjazdu na bicykli, skalolezectvu, paraglidingu alebo tandemového zoskoku.
"Poistenie zásahu Horskej služby pokryje aj náklady na pátranie, transport vrtuľníkom či iné záchranné akcie, čo je na Slovensku často podceňovaný aspekt poistenia, pritom základné poistenie stojí už 70 centov na deň a poistenie extrémnych športov dvojnásobok," dodáva Cvik.
Ako cestujú Slováci?
Táto zimná sezóna zatiaľ nepriniesla veľké zmeny v cestovaní alebo ponuke produktov v porovnaní s vlaňajškom. "Zaujímavosťou je fakt, že v minulej zimnej sezóne boli najčastejšie poistenia lyžovačky na 2 dni, v tomto období sú to 3 dni. U dlhších zimných pobytoch v minulom roku dominovali 6-dňové cesty, aktuálne sú to skôr 8-dňové dovolenky.Najčastejšie sa na lyžovačku poisťujú jednotlivci a dvojice (celkovo 83 %), zvyšných 17 % tvoria rodinné a skupinové pobyty. Zmena nenastala ani v priemerných cenách za poistenie – kým v minulom roku to bolo 21 eur na zmluvu, v tejto sezóne len o 1 euro viac.
Ako si vybrať najlepšie poistenie?
Pre správny výber poistenia je nevyhnutné zohľadniť plánované aktivity, druh športovania, miesta a prípadné riziká. Online nástroje, ako je portál Superpoistenie.sk, umožňujú rýchle porovnanie poistných produktov, cestovných balíkov a identifikáciu tých, ktoré ponúkajú najvýhodnejšie podmienky. "Dnes si môžete porovnať jednoducho a presne ponuky mnohých poisťovní, rôznych poistných balíkov a nájsť presne to, čo vyhovuje vašim požiadavkám a potrebám. Vďaka tomu si môžete byť istí, že ste na cestách dobre chránení a že vám bude poisťovňou ponúknutá dobrá služba, komunikácia a asistencia v prípade núdze či nepríjemných situácií," uzatvára Vladimír Cvik.Bez správneho poistenia radšej nelyžujte
Na záver je dôležité zdôrazniť, že poistenie na lyžovačku by nemalo byť vnímané ako zbytočný výdavok, ale ako investícia do vašej bezpečnosti, istoty na ceste a pokojnej dovolenky. Pred odchodom si dôkladne preštudujte podmienky poistenia, limity jednotlivých rizík, ale aj výluky a to, čo poistenie nekryje. Cena za poistenie je vždy zanedbateľná v porovnaní s našimi celkovými nákladmi.
Informačný servis
Viac k témam: Lyžovanie, Poistenie, PR
Zdroj: SITA.sk - Poistenie na lyžovačke: Ako sa chrániť pred nečakanými nákladmi? © SITA Všetky práva vyhradené.