![World Health Organization](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/virus_outbreak_who_95732-6fb75810692f4b7da54b2e2b36f07ed9-scaled-1.jpg)
Foto: ilustračné, SITA/AP
Hlavné výhrady? Nízka transparentnosť, politické ovplyvňovanie a otázniky nad efektivitou vynakladania miliárd dolárov, ktoré do tejto organizácie prúdia.
Odchod USA z WHO
Donald Trump oznámil vystúpenie Spojených štátov z WHO už počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2020, čo odôvodnil najmä zlyhaním organizácie pri riešení pandémie COVID-19, ako aj ďalších globálnych zdravotných kríz. Rovnako jej však vyčítal nedostatočnú nezávislosť od politického vplyvu niektorých členských štátov.Jeho rozhodnutie bolo síce zvrátené prezidentom Bidenom v januári 2021, no Trump sa vrátil a nariadenie o vystúpení z WHO podpísal ešte v ten istý deň, ako sa znova ujal moci - 20. januára 2025. Pre Reuters uviedol, že WHO podlieha „neprimeranému politickému vplyvu členských štátov" a od USA požaduje „nespravodlivo zaťažujúce platby," ktoré sú neprimerane vysoké voči príspevkom iných veľkých krajín, napríklad Činy.
Pre WHO predstavuje Trumpovo rozhodnutie zásadný problém. USA boli historicky najväčším donorom organizácie, pričom v aktuálnom rozpočtovom období 2024 – 2025 mali prispieť sumou 1,5 miliardy dolárov, čo je približne 22 % z jej celkového, takmer 7-miliardového rozpočtu. Náhly odchod USA tak spôsobí obrovskú finančnú dieru, ktorú zvyšné členské štáty budú len ťažko zapĺňať. Spojené štáty však nie sú jedinou krajinou, ktorá WHO otvorene kritizuje.
Znepokojenie nad odklonom WHO od jej pôvodného poslania
Aj v Spojenom kráľovstve sa čoraz viac hovorí o tom, že organizácia príliš zasahuje do národnej politiky a presadzuje vlastnú agendu bez ohľadu na potreby jednotlivých krajín.Prínosy členstva vo WHO z pohľadu Británie preskúmala špeciálna pracovná skupina, tzv. Bell Review, zložená z deviatich odborníkov, vrátane bývalých predstaviteľov WHO a OSN. Tá nielenže odporúča Londýnu vystúpiť, ale upozorňuje tiež na potrebu vzniku novej efektívnejšej organizácie.
„Ja aj moji kolegovia sme čoraz viac znepokojení odklonom WHO od jej pôvodného poslania. Len správne nastavené reformy môžu WHO vrátiť k jej základným princípom verejného zdravia a zachrániť jej reputáciu. Ak sa to nepodarí, mala by byť nahradená organizáciou, ktorá lepšie odráža vôľu svetovej verejnosti," uviedol vedúci skupiny, David Bell, senior výskumník v Brownstone Institute a bývalý lekársky pracovník a vedec WHO.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: