
Model zimnej uniformy Červenej armády spolu s guľometom z druhej svetovej vojny a ďalšími exponátmi vystavenými na výstave pri príležitosti 80. výročia oslobodenia mesta Kežmarok vo výstavnej sieni Múzea Kežmarok. Kežmarok, 7. február 2025. Foto: SITA/Mária Frisová
Vo výstavnej sieni Múzea v Kežmarku ju otvorili v piatok, prístupná bude do konca apríla. Kežmarok bol totiž ešte pred druhou svetovou vojnou centrom nemeckej menšiny na Spiši. Výstava zároveň pripomína viaceré udalosti späté s vojnovými rokmi vrátane prenasledovania Židov.
Oslobodenie Kežmarku
Oslobodzovanie miest a obcí okresov Poprad a Kežmarok sa viaže k januáru 1945. "Keď hovoríme o oslobodení Kežmarku, nedá sa nespomenúť aj to, čo sa dialo predtým. Boli to veľmi ťažké roky, keď predovšetkým Židia boli prenasledovaní a vylúčení zo škôl, tiež občania, ktorí nepatrili k nemeckej národnosti, boli kontrolovaní," opísala pre agentúru SITA riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.Aj tieto udalosti zachytáva výstava v Kežmarku. Okrem predmetov zo zbierkového fondu Múzea v Kežmarku k nej publicista Marcel Maniak pripravil desať panelov s dobovými fotografiami, ďalšie predmety zapožičal Klub vojenskej histórie Tatry - Spišské Bystré.
Uniformy a ďalšie zaujímavé artefakty
Prvá miestnosť výstavnej sály ponúka predstavu o tom, ako v danom čase vyzeralo vojsko. Ide napríklad o uniformy československých, nemeckých a sovietskych vojakov či ďalšie zaujímavé artefakty."Jedným z nich je torzo z krídla havarovaného lietadla, ktoré sa našlo v Levočských vrchoch, ktoré je sovietskou verziou amerického civilného dopravného lietadla, či prevlek bielej farby vojakov na zimu, aby boli čo najviac chránení a neviditeľní," poukazuje na predmety Cintulová.
Vystavený je aj balíček prvej pomoci povstalcov z roku 1944 zaslaný z Ameriky. "K prvej pomoci partizánov patrili aj tabak, ešus a poľná fľaša," dodala riaditeľka múzea.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: