![MS SR: Materiály schválené na rokovaní vlády](https://cdn.sita.sk/sites/32/2024/08/66c70770d284c437267741-scaled-1-676x451.jpg)
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Je zostavený zo subjektívnych názorov
„Rebríček je zostavený výlučne zo subjektívnych názorov a pocitov vybraných ľudí, ktorých identitu nepoznáme, pričom podľa vyjadrení Transparency International Slovensko len vieme, že majú pochádzať z podnikateľského prostredia," tvrdí MS SR.Za hrubú manipuláciu označilo komentár TIS na tlačovej konferencii k rebríčku globálneho vnímania korupcie, ktorý zostavuje centrála Transparency International. Poukazuje pri tom na časové, zdrojové i faktické hľadisko.
„Slovenská pobočka TIS pridala k rebríčku svojej centrály príbeh založený na pocitoch a názoroch vopred zaujatých ľudí, ktorí vo väčšine prípadov otvorene vystupujú proti súčasnej vláde, podieľajú sa na protivládnych protestoch, hlásia sa k opozícii, medzi nimi kandidáti Progresívneho Slovenska/Spolu, Za Ľudí, nominanti bývalej Matovičovej vlády a na názoroch protivládnych médií denníka SME, denníka N, Aktuality.sk a Týždeň. Presne na záveroch týchto médií bola zostavovaná konšpiračná Správa o právnom štáte, ktorú vláda SR žiada od Európskej únie opraviť," uvádza ministerstvo spravodlivosti.
TIS uvádza, že rebríček za vlaňajšok reflektuje zmeny, ktoré schválila súčasná vláda. Ide napríklad o zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry či novelizáciu Trestného zákona.
Pocitové argumenty opozície
„Podľa slov zástupcov TIS mapuje rebríček vnímania korupcie obdobie do septembra 2024. Novela trestného zákona a poriadku bola účinná od 6. augusta 2024, teda necelé dva mesiace, Národná kriminálna agentúra bola zrušená od 1. septembra 2024 a agenda po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry prešla na iné zložky v rámci prokuratúry, pričom dozor v kauzách bol zachovaný," oponuje rezort spravodlivosti.Podľa neho to len potvrdzuje, že vyjadrenia TIS sú len pocitovými argumentmi opozície, no objektívnu realitu iste neodrážajú. Každému, kto sa o tému seriózne zaujíma, ministerstvo odporúča, aby vyjadrenia TIS a samotný rebríček konfrontoval s realitou.
„Dnešnú správu TIS považujeme za hoax a vnímame ju ako zapojenie mimovládnej organizácie do boja proti súčasnej vláde," uzavrelo ministerstvo.
Slovensko sa v rebríčku vnímania korupcie (CPI), zostavovanom každoročne organizáciou Transparency International prepadlo o dvanásť priečok na 59. miesto spomedzi 180 krajín.
Historický prepad v rebríčku
TIS informovala, že ide v tejto súvislosti o historický prepad, pričom SR sa zosunula z dosiaľ najlepšieho 47. miesta. V rámci krajín Európskej únie sa podľa TIS podobne prepadli v poslednom desaťročí iba Cyprus a Malta medzi rokmi 2015 a 2016.
„Mimoriadny je aj pokles skóre o päť bodov z 54 na aktuálnych 49 bodov zo sto možných (čím vyššie skóre, tým menej korupcie). V aktuálnom vydaní sa rovnako ako my medziročne prepadlo iba šesť ďalších krajín a viac iba jediná a to Eritrea o mínus osem bodov. Z hľadiska skóre aj umiestnenia sme tak klesli na úroveň výsledkov zo sklonku tretej Ficovej vlády po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," zdôraznila TIS.
Podotkla tiež, že globálny rebríček vnímania korupcie sa zostavuje na základe indexov nezávislých inštitúcií mapujúcich rok až dva dozadu.
„Slovenska sa týkalo 10 z nich, pričom deväť zachytávalo už obdobie štvrtej vlády Roberta Fica. Na rozdiel od vlaňajšieho umiestnenia, ktoré ešte reflektovalo obdobie predchádzajúcich vlád Eduarda Hegera a čiastočne aj Ľudovíta Ódora, ide už o vizitku aktuálnej vlády," uviedla TIS.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Korupcia, Novela Trestného zákona, Opozícia, Rebríček
Zdroj: SITA.sk - TIS sa správou o vnímaní korupcie zapojila do boja proti súčasnej vláde, tvrdí ministerstvo spravodlivosti – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.