Chcú zažiť zmenu
Cesta záchrany existuje, no dieťa musí chcieť zmenu vo svojom živote a musí samé na sebe začať pracovať. Ako uviedla Marková, opakovaným sťažovaním sa situácia nevyrieši. Deti vyrastajúce v jednorodičovských domácnostiach chcú podľa jej slov zažiť zmenu a chcú žiť úplne inak. Nechcú sa stretávať s alkoholikmi alebo nechcú žiť v chudobe.
„Preto by som chcela aj tie deti, keď sú už tínedžeri alebo mladí, povzbudiť v tom, že teraz je toľko príležitostí a možností v rámci Slovenska, aj Európy, aj celého sveta, že treba sa rozhodnúť, ísť do sveta a zažiť niečo nové, a pokúsiť sa žiť inak, lepšie ako vaši rodičia,” uviedla Eva Marková.
Trauma z detstva zanecháva znaky na mozgu
Trauma z detstva sa prejavuje nielen na vývine dieťaťa, ale zanecháva aj znaky na mozgu dieťaťa. Podľa Markovej na mozgu ostáva priestor na vytvorenie si nových návykov, kedy negatívne skúsenosti a emócie dokážeme prepísať na pozitívne.„Volá sa to mindplaying, a musíte odsledovať to, čo vám tá myseľ ponúka, že zase to bude celé zlé, alebo sa vám to už konečne podarí prekonať,” dodala na záver Eva Marková.
Zdroj: SITA.sk - Deti, ktoré vyrastali v jednorodičovských domácnostiach, majú v dospelosti problém založiť si rodinu – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.