V minulosti vyvrátené stereotypy
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 82 percent opýtaných sa prikláňa k názoru, že slovenský systém sociálnych dávok Rómov zvýhodňuje a 72 percent opýtaných si myslí, že Rómom beztrestne prechádzajú rôzne porušenia zákonov. Ako úrad upozornil, v minulosti boli realizované viaceré štúdie a kampane, ktoré tieto stereotypy vyvrátili.
Podľa Daška je nutné si uvedomiť, že sociálny systém na Slovensku funguje na princípe potrieb, nie na základe etnicity.
„To znamená, že každý občan, ktorý spĺňa stanovené podmienk, má rovnaký nárok na dávky alebo príspevky, a to bez ohľadu na svoju národnosť či pôvod. Podobne, ak hovoríme o porušovaní zákonov, je podstatné, aby zákon a spravodlivosť boli uplatňované na všetkých občanov rovnako, bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť,“ dodal splnomocnenec.
Rómovia sa zapojili aj do SNP
Úrad splnomocnenca pripomenul, že život Rómov na Slovensku v histórii ovplyvnili mnohé míľniky. V prieskume sa úrad preto zaujímal aj o znalosť dvoch významných udalostí z pohľadu verejnosti.„Nielen Židia, ale aj ďalšie menšiny, vrátane Rómov, sa počas druhej svetovej vojny stali terčom nenávisti nacistov a snahy o etnické vyhladenie. Avšak 30 percent opýtaných sa s históriou rómskeho holokaustu nikdy nestretlo a ďalších 36 percent o ňom už síce počulo, ale nevybavuje si žiadne ďalšie informácie,“ informoval úrad.
Ako upozornil, Slovenské národné povstanie (SNP) si málokto spája s aktívnou účasťou rómskeho odboja. Podľa prieskumu 48 percent ľudí na Slovensku nemá žiadne informácie o zapojení Rómov do SNP, ďalších 24 percent opýtaných o tejto udalosti vie, ale neidentifikuje žiadne podrobnejšie informácie. Iba 21 percent opýtaných uvádza, že má nejaké informácie a šesť percent, že má detailné informácie o zapojení Rómov do SNP.
Zdroj: SITA.sk - Rómovia sú najviac diskriminovanou skupinou, drvivá väčšina ľudí si myslí, že ich sociálny systém zvýhodňuje © SITA Všetky práva vyhradené.