3.6.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 3. júna 20:15
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) otvoril ôsmu schôdzu Národnej rady SR (NR SR), na ktorej poslanci prerokujú novelu zákona upravujúcu voľbu kandidáta na post generálneho prokurátora.
Cieľom novely zákona o prokuratúre, ktorú do pléna predložili koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Milan Vetrák (OĽaNO) a Petra Hajšelová (Sme rodina) je, aby sa o funkciu generálneho prokurátora mohli uchádzať aj osoby, ktoré nie sú prokurátormi. Doteraz sa o túto funkciu mohli uchádzať len prokurátori.
Návrh na poskytnutie štátnych záruk
Parlament v stredu posunul návrh na poskytnutie mimoriadnych štátnych záruk, na základe ktorých bude môcť Slovensko čerpať ďalšie zdroje z Európskej únie, do druhého čítania. Poslanci rokujú o návrhu zákona na poskytnutie mimoriadnych štátnych záruk v skrátenom legislatívnom konaní.Ide pritom o záruky v objeme 173,5 milióna eur na pôžičky z nového programu Európskej únie s názvom SURE. Poskytnutie štátnych záruk je pritom podmienkou, aby Slovensko mohlo čerpať prostriedky z tohto programu, z ktorého bude možné čiastočne pokrývať zvýšené verejné výdavky členských štátov únie na režimy skráteného pracovného času pre zamestnancov. Využiť sa budú môcť aj na podobné programy pre samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj na krytie výdavkov na niektoré opatrenia súvisiace so zdravím, ktoré vznikli v dôsledku pandémie ochorenia Covid-19.
Novelu zákona o športe posunuli ďalej
Novela zákona o športe, ktorá má zabezpečiť, aby mohli kolektívne orgány športových organizácií v čase krízovej situácie hlasovať v listinnej či elektronickej podobe, je v druhom čítaní. Rozhodlo o tom 93 zo 142 prítomných poslancov. Zasadania by sa mohli konať aj prostredníctvom videokonferencie či iných prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie. Úprava im to umožní aj vtedy, keď to nebude vyplývať z ich vnútorných stanov či predpisov. Členovia zákonodarného orgánu rokujú o novele v skrátenom legislatívnom konaní.Vládny návrh zákona z dielne ministerstva školstva taktiež zavádza zmenu zákonnej lehoty na uskutočnenie riadneho zasadnutia najvyššieho orgánu národného športového zväzu. „Navrhovaná právna úprava sa zameriava najmä na činnosť orgánov športových organizácií počas krízovej situácie, zefektívnenie použitia finančných prostriedkov v športe v súvislosti s krízovou situáciou a spôsobilosťou športových organizácií a fyzických osôb byť prijímateľom verejných prostriedkov, ktorú by mohla negatívne ovplyvniť vyhlásená krízová situácia,“ píše v návrhu predkladateľ.
Uvedené opatrenia sú dočasného charakteru, trvať majú len počas krízovej situácie. Zákon nadobúda účinnosť dňom jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: