
Foto: iStock
"Žiaľ, aj počas procesu likvidácie poistných udalostí minuloročných povodniach sme sa pri nehnuteľnostiach a domácnostiach opätovne stretli s podpoistením, keď bolo bývanie poistené na sumu, ktorá sa roky nemenila a za ktorú by dnes nebolo možné dom kompletne opraviť alebo postaviť. Takýchto zmlúv, viac alebo menej podpoistených, sme stále evidovali desiatky," hovorí riaditeľ likvidácie škôd UNIQA Daniel Červenka.
Podľa štatistických ukazovateľov ceny stavebných materiálov a pracovnej sily na Slovensku každoročne rastú a analytici predpovedajú ich rast aj tento rok. Práve tieto reprodukčné ceny sú rozhodujúce pri náprave vzniknutých škôd, pretože určujú, za koľko by sa nehnuteľnosť mohla dnes postaviť alebo kúpiť.
Ak klient tento nárast nepremietne a neaktualizuje svoje existujúce zmluvy, môže byť reálne ohrozený podpoistením. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť je akceptovať indexáciu poistných súm, ktorú aktívne vykonáva pre klientov poisťovňa.
Čo je to podpoistenie
Podpoistenie nastáva v situácii, keď je poistná suma dohodnutá v zmluve nižšia ako adekvátna hodnota poisteného majetku. Keďže v takom prípade je majetok alebo domácnosť v porovnaní so skutočnosťou v poistení "podhodnotená", v prípade poistnej udalosti poisťovňa poskytne odškodnenie znížené v rovnakom pomere ako poistná suma k reálnej hodnote poškodeného alebo zničeného majetku. Plná náhrada vzniknutej škody tak klient nedostane.UNIQA pri škode overuje, aké sú skutočné náklady na opätovné nadobudnutie danej veci (majetku), teda novú reprodukčnú hodnotu. Tú následne porovná s poistnou čiastkou dohodnutou klientom v poistnej zmluve. Ak je poistná suma stanovená primerane, UNIQA vyplatí odškodnenie v plnej výške vzniknutej škody. Ak je poistná suma nastavená neadekvátne nízko, UNIQA poskytne plnenie znížené vo vyššie uvedenom pomere zmluvnej poistnej sumy a skutočnej reprodukčnej ceny, čo však zvyčajne na opravu alebo znovunadobudnutie poistenej veci (domu, bytu, domácnosti) nestačí.
Ako sa vyhnúť podpoisteniu
Riziku nedostatočného plnenia pri vzniknutej škode sa dá vyhnúť pravidelnou aktualizáciou poistných súm dohodnutých v poistnej zmluve. Aktualizácia by mala v ideálnom prípade zohľadňovať vývoj cien súvisiaceho majetku, teda stavebných cien budov a zriadenia domácnosti. Najjednoduchší spôsob aktualizácie je takzvaná indexácia poistných súm vykonávaná poisťovňou. "Už samotné označenie postupu ako indexácia naznačuje, že nejde o náhodné zvýšenie. Úprava poistných súm sa vykonáva podľa merateľných štatistických indexov, ktoré UNIQA priebežne monitoruje, a tak môže preukázať, prečo a ako došlo ku konkrétnemu posunu v poistnej sume," vysvetľuje manažér oddelenia poistenia majetku UNIQA Zdeněk Hruška.V praxi sa často používa termín valorizácia poistných súm. Ide o ten istý proces, len toto označenie zdôrazňuje reálne zhodnotenie poistenia, pretože klientom poskytuje navýšenie poistných čiastok lepšiu poistnú ochranu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: