Podaním sa zaoberajú
Zákon hovorí, že „petícia musí byť písomná, označená slovom „petícia“ a musí obsahovať predmet verejného alebo iného spoločného záujmu. Každý člen petičného výboru uvedie v petícii meno, priezvisko a adresu pobytu. Zástupca pripojí v petícii k svojmu menu, priezvisku a adrese pobytu aj podpis“.
Predmetný podnet označený ako občianska petícia teda nespĺňa formálne náležitosti, hoci sa týka verejného záujmu. Na základe uvedeného mesto organizátora upovedomilo, že podanie z formálneho hľadiska nemožno akceptovať, a preto ho odložilo.
Samospráva ale zdôraznila, že daným podaním sa zaoberala a zaoberá sa ním aj naďalej. Mestská rada sa vo februári tohto roka zaoberala správou o možnostiach trvalého odstránenia komunistických symbolov a premiestnenia alebo odstránenia Pomníka padlým II. svetovej vojny – sovietski vojaci z Námestia osloboditeľov v Košiciach.
Rada túto správu vzala na vedomie a požiadala primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý), aby pokračoval v preverovaní možností týkajúcich sa pomníka, a následne ich predložil mestskému zastupiteľstvu.
„Vzhľadom na to, že Mestská rada v Košiciach prijala uznesenie, ktoré zaväzuje primátora mesta Košice a vedenie mesta Košice preveriť možnosti premiestnenia Pomníka padlým II. svetovej vojny a s prihliadnutím na fakt, že expertná skupina zložená z odborníkov neprijala záverečné odporúčanie a možnosti riešenia, úloha z vyššie uvedeného uznesenia naďalej pretrváva, budú oslovené ďalšie odborné a štátne inštitúcie pre získanie odborných stanovísk," uzavrelo mesto s tým, že následne tému prerokujú mestskí poslanci.
Terč vandalizmu
Diskusiu okolo pomníka na jeseň minulého roka rozprúdila oprava poškodených plastických prvkov, kosákov a kladív, ktoré sa v minulosti stali terčom vandalizmu. Opravy boli realizované krátko pred 35. výročím Nežnej revolúcie, v rámci nich boli zreštaurované plastické prvky i kamenné tabule na pomníku.Celková čiastka určená na práce bola skoro 14-tisíc eur. Financovanie bolo zabezpečené najmä z prostriedkov Ministerstva vnútra SR, išlo o sumu vyše 11-tisíc eur. Samotné mesto poskytlo na opravu 20 percent predpokladaných výdavkov, čiže necelých 2 800 eur.
Počas vianočných sviatkov sa stal pomník terčom vandalizmu opäť. Na sociálnych sieťach sa vtedy objavilo video, na ktorom neznáma osoba poškodzovala kosáky a kladivá.
Predmetný pomník má štatút vojnového hrobu, a teda podlieha zákonu o vojnových hroboch, okrem iného je aj národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho majiteľom je mesto, spravuje ho Správa mestskej zelene.
„Odborníci - historici sa jednoznačne zhodli na tom, a tak to aj prezentujú a majú na to svoje teórie, že tieto symboly na týchto pomníkoch nie sú symboly reprezentujúce symboly nejakého politického režimu. Sú to symboly, ktoré označujú príslušnosť padlých vojakov k armáde, ktorej boli súčasťou. Tým pádom je to súčasť náhrobného kameňa, pomníka. Preto sú akoby nedotknuteľné. Ide o pietne miesto a miesto posledného odpočinku padlých vojakov,“ uviedla koncom februára viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).
Problém je podľa jej slov veľmi komplexný, potrebujú ďalej komunikovať s dotknutými inštitúciami, a tiež zaistiť finančnú analýzu.
Zdroj: SITA.sk - Podpisová akcia za odstránenie symbolov komunizmu z pomníka v Košiciach nie je podľa mesta petíciou © SITA Všetky práva vyhradené.