
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Konsolidačné úsilie štátu tak nepriamo podporuje aktivity organizovaných kriminálnych sietí, ktoré v zníženej kúpyschopnosti Slovákov vidia priestor na lukratívne zisky.
Zatiaľ čo v minulom roku sa Kriminálnemu úradu finančnej správy v rámci razii proti nelegálnym výrobniam podarilo zadržať 25 miliónov kusov cigariet, len počas dvoch prvých zásahoch v tomto roku to už bolo 37 miliónov kusov.
Úniky na daniach
S objemom nelegálnej výroby však rastú aj úniky na daniach. Zatiaľ čo vlani sa ozbrojeným zložkám Finančnej správy podarilo zabrániť škodám na daniach v sume 10,5 milióna eur, za prvé tri mesiace tohto roka ide už o 20 miliónov eur.Tieto čísla však vypovedajú iba o tej časti čiernej ekonomiky, ktorú sa podarilo odhaliť. Skutočný rozsah nelegálnych aktivít môže byť rádovo vyšší.
Podľa poslednej ucelenej analýzy z dielne spoločnosti KPMG sa len v roku 2023 na Slovensku spotrebovalo 260 miliónov nelegálnych cigariet, čo predstavovalo medziročný nárast o 52 %. Výpadky na daniach KPMG odhadla na 44 miliónov eur.
Dve vlny zdražovania
Dôvod rýchleho nárastu záujmu kriminálnych organizáciu o Slovensko je jednoduchý: ceny cigariet presiahli úroveň, ktorú sú spotrebitelia ochotní akceptovať.Zvyšovanie daní v posledných piatich rokoch malo a následok nárast ceny cigariet o 2 dve eurá. Zatiaľ čo ešte v roku 2019 stála krabička v priemere 3,40 eura, teraz je to 5 až 6 eur.
V tomto roku dostalo zvyšovanie tabakových daní pauzu, štát však zaviedol „aspoň“ daň na nové nikotínové výrobky, ktorými sa snaží výnos kompenzovať. Do roku 2028 má vláda naplánované ďalšie dve vlny zdražovania, spolu približne o 80 centov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: