Pozastavenie účinnosti dvoch odsekov
Ústavný súd čiastočne vyhovel aj žiadosti poslancov o pozastavenie účinnosti novely. Konkrétne pozastavil účinnosť dvoch odsekov paragrafu 14.
"Ak povinná osoba bude za poskytnutie informácie požadovať úhradu, písomne oznámi túto skutočnosť spolu s výškou úhrady žiadateľovi v lehote do piatich pracovných dní. Z oznámenia musí byť zrejmé, na základe akých skutočností a akým spôsobom bola výška úhrady povinnou osobou vyčíslená. Žiadateľ môže proti vyčísleniu úhrady podať námietku, o ktorej rozhodne odvolací orgán tak, že vyčíslenie úhrady potvrdí alebo zníži, ak povinná osoba nevyhovie námietke," píše sa v prvom pozastavenom odseku.
Druhý napadnutý odsek
Rovnako ÚS SR pozastavil aj účinnosť nasledujúceho odseku, ktorý stanovuje, že poskytnutie informácie podľa predošlého odseku je podmienené zaplatením úhrady požadovanej povinnou osobou. Ak ale žiadateľ do siedmich dní nezaplatí ani nepodá námietku, povinná osoba žiadosť odloží. "Odo dňa odoslania oznámenia až do dňa pripísania úhrady na účet povinnej osoby lehota neplynie," uvádza sa ďalej v napadnutom odseku.ÚS SR tiež pozastavil účinnosť konkrétnej vety, ktorá bola novelou doplnená do zákona, a to, že "povinná osoba môže požadovať aj úhradu účelne vynaložených nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií". V ostatku návrhu poslancov ústavný súd pozastaveniu účinnosti nevyhovel.
Zdroj: SITA.sk - Inštitúcie už nesmú žiadať peniaze za poskytovanie informácií, zdôrazňuje ombudsman Dobrovodský © SITA Všetky práva vyhradené.