
Foto: EFSA
Po minuloročnom úspechu pokračuje kampaň Safe2Eat už piatym ročníkom s rekordným počtom zapojených krajín. V porovnaní s 18 krajinami v roku 2024 ide o významné rozšírenie, ktoré pomôže osloviť viac európskych občanov a poskytnúť im prístup k užitočným a praktickým radám pre bezpečné zaobchádzanie s potravinami. Úrad EFSA spolu s národnými partnermi v celej Európe spúšťa kampaň na rok 2025 so širším dosahom a s cieľom poskytnúť spotrebiteľom zrozumiteľné a vedecky podložené informácie o bezpečnosti potravín.
Slovensko sa do kampane zapája spolu s ďalšími 22 krajinami: Albánskom, Belgickom, Bosnou a Hercegovinou, Cyprom, Českom, Čiernou Horou, Estónskom, Fínskom, Gréckom, Chorvátskom, Írskom, Lotyšskom, Luxemburskom, Maďarskom, Nórskom, Poľskom, Rakúskom, Rumunskom, Severným Macedónskom, Španielskom, Talianskom a Tureckom.
Významný úspech Safe2Eat v roku 2024: Viac informovaných a zodpovedných spotrebiteľov
Minuloročný ročník kampane dosiahol pozoruhodné výsledky. Podľa prieskumu agentúry Ipsos z decembra 2024 oslovila kampaň až 45 % cieľového publika v celej Európe, čo predstavuje viac než dvojnásobný nárast oproti roku 2023 (19 %). Vďaka aktivitám na sociálnych sieťach, spolupráci s influencermi a rôznym mediálnym iniciatívam kampaň zasiahla viac ako 50 miliónov Európanov a posilnila dôležitosť bezpečnosti potravín pri každodenných rozhodnutiach.Najzásadnejším prínosom však bola zmena v postojoch spotrebiteľov. Ľudia, ktorí kampaň zaregistrovali, začali pri nákupoch častejšie zohľadňovať bezpečnosť potravín. Zároveň sa výrazne znížil počet tých, ktorí považujú informácie o bezpečnosti potravín za príliš odborné alebo zložité. Respondenti tiež uviedli, že získali lepšie znalosti o predchádzaní rizikám spojeným s potravinami.
Čo je nové v roku 2025?
Tohtoročná kampaň stavia na úspechoch z minulého roka a zameriava sa na:Rozšírenie kampane do 23 krajín vrátane piatich nových účastníkov, čím sa rozšíri jej dosah a zapojenie v celej Európe.
Riešenie kľúčových obáv spotrebiteľov týkajúcich sa bezpečnosti potravín, ako je úloha vedy pri zaisťovaní bezpečných potravín, význam jasného označovania potravín a výhody znižovania potravinového odpadu.
Zlepšenie dostupnosti informácií o bezpečnosti potravín prostredníctvom nových, ľahko zrozumiteľných zdrojov prispôsobených rôznym demografickým a kultúrnym podmienkam.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: