Ako sa ľudia dostávajú ku knihám?
Prieskum ďalej hovorí o tom, že najčastejším spôsobom, akým sa ľudia dostávajú ku knihám je ich kúpenie. Zvyčajne tak nečakajú na to, že knihu dostanú ako dar alebo si ju požičajú.
"Necelých 40 percent čitateľov ich zvykne dostávať darom, tretina sa vracia aj ku knihám, ktoré má doma vo vlastnej knižnici. Návšteva verejnej knižnice je u čitateľov najmenej využívaným spôsobom získania knihy," priblížila agentúra NMS s tým, že knižnice využíva pätina z opýtaných.
Za knihu nemá podľa prieskumu problém utratiť peniaze ani najmladšia generácia, a teda Generácia Z. " Až 81 percent z nich si kupuje knihy pre seba. Je to najviac spomedzi všetkých generácií. Najväčší čitatelia, staršie generácie, v porovnaní s ostatnými častejšie dostávajú knihu do daru," doplnila agentúra.
E-shop súperí s kamenným obchodom
Prieskumom sa ďalej zistilo, že aj napriek čítačkám či audioknihám klasické knihy najradšej číta 93 percent z čitateľov. Čítačky uprednostňuje päť percent z nich a audioknihy preferujú necelé tri percentá čitateľov.Ak ide o nákup kníh, tak e-shop súperí s kamenným obchodom. Prieskum ukázal, že približne tretina opýtaných najčastejšie nakupuje knihy v kamenných predajniach.
"Porovnateľné množstvo zvolí skôr e-shop. E-shopy o niečo viac uprednostňujú mileniáli, a teda ľudia vo veku od 29 do 44 rokov, vysokoškolsky vzdelaní a obyvatelia stredného Slovenska," doplnila agentúra NMS s tým, že návštevu kníhkupectva uprednostňujú najmä ženy, ľudia nad 61 rokov a ľudia so stredoškolským vzdelaním.
"Antikvariáty či služby na sprostredkovanie predaja využíva minimum ľudí. Približne štvrtina knihy vôbec nekupuje a dostáva sa k nim iným spôsobom," uzavrela agentúra.
Zdroj: SITA.sk - Slováci čítajú málo kníh, medzi ozajstných knihomoľov patrí len šesť percent populácie © SITA Všetky práva vyhradené.