
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Komora tiež navrhuje, aby mal predseda SAK právo na podanie návrhu na ústavný súd na začatie konania vo veciach súladu právnych predpisov týkajúcich sa výkonu práva na súdnu a inú právnu ochranu.
Návrh na zmenu ústavy
"Slovenská advokátska komora preto vyzýva Národnú radu SR, aby v prípade, ak bude v tomto volebnom období alebo v budúcich volebných obdobiach pristupovať k novelizácii Ústavy SR, zvážila novelizáciu ústavy aj o posilnenie ústavnej ochrany nezávislosti výkonu advokácie," uviedla advokátska komora.Tá návrh na zmenu ústavy vypracovala pôvodne ešte v roku 2023 pri príležitosti 33. výročia prvého zákona o advokácii prijatého po páde komunistického režimu v roku 1990. Parlament sa ním však doposiaľ nezaoberal.
Vážne podozrenia z porušovania dôvernosti komunikácie
Predsedníctvo SAK ešte začiatkom apríla informovalo, že s veľkým znepokojením vníma indície o vážnych podozreniach z porušovania dôvernosti komunikácie medzi advokátmi a klientmi, a z útokov na advokátov pre výkon ich povolania. Podľa komory ide o jav, ktorý zaznamenávajú dlhodobo a týka sa verejne známych trestných káuz, ako aj výkonu bežnej agendy."Advokát Peter Kubina podal trestné oznámenie a zároveň podnet SAK, ktorý sa týka zaistenia telefónov jeho klientov. V podnete sa uvádza, že v telefónoch bola uložená aj komunikácia medzi ním ako obhajcom a jeho šiestimi klientmi, z ktorých dvaja po zadržaní vydali mobilné telefóny Úradu inšpekčnej služby. Z podnetu vyplýva priame podozrenie, že tieto údaje po extrakcii a zistení, že ide o komunikáciu s advokátom, neboli vymazané, ale časť z nich sa objavila v médiách," uviedla advokátska komora.
Ak by sa potvrdilo, že orgány činné v trestnom konaní namiesto ochrany dôvernosti komunikácie medzi advokátom a klientom takúto komunikáciu dokonca poskytli médiám, išlo by podľa SAK o mimoriadne závažný zásah do práv.
Podozrenie z monitorovania porád obhajcov s klientom vo výkone väzby
Nemenej vážne podozrenie podľa advokátskej komory vyplýva z podnetov advokáta Mareka Paru, ktoré smerujú k podozreniu z monitorovania porád obhajcov s klientom vo výkone väzby.
"Z publikovaných snímok (ktoré majú pochádzať z miestnosti určenej na porady osôb vo výkone väzby) je možné identifikovať písomné materiály, preukaz advokáta, resp. koncipienta a ďalšie písomné materiály. Opäť platí, že ak naozaj dochádzalo k monitorovaniu porád advokátov s klientom, a to dokonca v ústave na výkon väzby v miestnosti vyslovene určenej na porady, išlo by o mimoriadne závažný zásah do práv obhajcov i obvinených," zdôraznila SAK.
Uvedené prípady podľa SAK predstavujú len vybrané príklady širšieho problému porušovania práv na obhajobu a pretrvávajúcich útokov na výkon advokátskeho povolania.
Viac k témam: Advokáti, novelizácia ústavy, Právna ochrana, Súdna ochrana, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk - Advokátska komora navrhuje zmeny ústavy, chce posilniť ochranu nezávislosti výkonu advokácie © SITA Všetky práva vyhradené.