
Foto: Sanofi
Ak by sme sa mali v skratke pozrieť na tri super funkcie pečene, sú to:
Centrálny orgán látkovej premeny – metabolizmu.
Odbúravanie nepotrebných splodín z tela.
Recyklácia – využitie splodín metabolizmu na ďalšie účely.
"Pečeň zohráva v našom tele kľúčovú úlohu a plní viacero funkcií. V prvom rade je akousi továrňou. Zohráva kľúčovú úlohu v metabolizme cukrov, tukov a bielkovín, a zaisťuje spracovanie všetkého, čo prichádza zo zažívacieho traktu, čo zjeme, ako aj ďalších signálov prichádzajúcich od črevného mikrobiómu. Pečeň prichádzajúce živiny spracováva, ukladá alebo posiela ďalej k ostatným životne dôležitým orgánom. Rovnako vytvára dôležité bielkoviny a faktory zrážania krvi. Je úložiskom pre jednotlivé stavebné prvky, vitamíny a stopové prvky. Zároveň plní dôležitú úlohu z hľadiska detoxikácie a tvorby žlče. Významne sa tiež podieľa aj na imunite a jednotlivých imunitných pochodoch," hovorí MUDr. Daniel Ján Havaj, internista a hepatológ z Internej kliniky SZU, Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Hlavné príčiny stukovatenia pečene a ohrozené skupiny ľudí
Napriek jej úžasným regeneračným schopnostiam čelí v súčasnosti obrovským výzvam – najmä v dôsledku zmien v stravovaní a životnom štýle. Žijeme v dobe, keď sú vysokospracované potraviny dostupné na každom kroku. Rafinované cukry, umelé sladidlá, nadbytok tukov a prídavné látky, zaplavujú pečeň a nútia ju pracovať nad rámec jej prirodzených schopností. Výsledkom je čoraz častejší výskyt steatotického ochorenia pečene spojeného s metabolickými dysfunkciami (MASLD – metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease).Aké sú hlavné príčiny stukovatenia pečene a ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené? "Stukovatenie pečene môže byť spôsobené rôznymi faktormi, pričom najčastejšími sú nadhmotnosť a obezita. Spojené je tiež s diabetom prvého a druhého typu. K stukovateniu prispievajú aj konzumácia alkoholu, sladených nápojov a potravín, ktoré radíme do kategórie takzvaných ultraprocesovaných. Za stukovatením pečene sa v zriedkavých prípadoch môže skrývať aj vírusová hepatitída, poliekové poškodenie alebo vzácne genetické ochorenia," hovorí MUDr. Havaj.
Ako chorú pečeň majú Slováci?
Ochorenia pečene sú podľa slov MUDr. Havaja vo svete časté. Postihujú 1,5 miliardy ľudí a sú jednou z najvýznamnejších príčin úmrtí. "Z epidemiologickej štúdie uverejnenej v prestížnom medicínskom časopise Lancet vieme, že Slovensko drží smutné prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene a zároveň práve cirhóza pečene, čiže finálne štádium ochorenia pečene, je najčastejšou príčinou úmrtia u ľudí vo veku medzi 25 až 54 rokov."Ochorenia, ktoré vedú k cirhóze a samotná cirhóza, sú takým tichým zabijakom. Pečeň nebolí a človek preto nevie, že má chorú pečeň, a to až do fázy, kým sa neobjavia prvé príznaky takzvanej dekompenzovanej cirhózy – zmätenosť, žlté sfarbenie očí, voda v bruchu alebo krvácanie z pažeráka.
"Práve preto je dôležité ochorenia pečene včas identifikovať a predchádzať im. Dôležité je zaujímať sa o svoje zdravie, zdravý životný štýl a zamerať sa na skupinu ľudí, ktorí sú v najväčšom riziku. Včasná identifikácia fibrózy umožnuje včasné začatie liečby, čo zabráni ďalšej progresii ochorenia. Spoločným menovateľom najčastejšej príčiny ochorení pečene je steatotická choroba pečene. Tá zahŕňa niekoľko rôznych etiológií, kde tú najväčšiu skupinu predstavuje steatotická choroba pečene asociovaná s metabolickou dysfunkciou (MASLD). Na základe svetových dát vieme, že postihuje zhruba 30 percent populácie."
Podľa slov MUDr. Havaja v projekte SIRIUS vyšetrili 4 528 pacientov. Išlo o ľudí z veľkých miest aj malých obcí a vďaka tomu sa darí budovať portrét o chorobách pečene na Slovensku. "V projekte stále pokračujeme, aby sme získali čo najreálnejší obraz, ako to na Slovensku vyzerá. Na základe dosiaľ získaných dát vieme, že 48 % vyšetrených pacientov trpí nadhmotnosťou a 34 % trpí obezitou. Keď sme sa na túto rizikovú populáciu pozreli z pohľadu ochorení pečene u pacientov s nadhmotnosťou, malo pečeň stukovatenú 43 %, 25 % malo MASLD a zhruba 9 % malo už aj určitý stupeň fibrózy. V skupine pacientov s obezitou, teda s BMI nad 30, malo pečeň stukovatenú 34 %, MASLD 52 % a fibrózu až 20 %."
Ochorenia pečene vo všeobecnosti prebiehajú bez väčších príznakov, preto sa označujú aj ako tichí zabijaci. Pôsobia dlhé roky. Trvá roky, kým vznikne fibróza a pokročilá fibróza alebo cirhóza. Môže to trvať 15 až 20 rokov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: