Rozsiahla studňa
Zaujímavým objavom bola tento rok aj rozsiahla studňa s vnútornými rozmermi 4,5 krát 4,1 metra, do ktorej po odkrytí jej severnej časti ešte aj dnes stále priteká voda. Studňa má štvoruholníkový pôdorys a vedú do nej kamenné schody.
„Objasnenie zmyslu tohto objektu je ešte pred nami a odpoveď nám dá až budúcoročný výskum. Je možné, že v určitej fáze mohla slúžiť ako studňa a v inej fáze ako cisterna. Na záver výskumu sme našli kanáliky, ktoré vedú do ďalších objektov, takže objekt mohol mať viacúčelové využitie. Pri studni bola viacuholníková stavba z mohutných hlinených múrov, ktorej úlohu tiež musíme ešte objasniť,“ hovorí Ruttkay.
Objekt by mohol súvisieť aj so starovekou klimatizáciou, ktorej stopy sa slovenským archeológom podarilo nájsť na ostrove už v roku 2016, kedy odkryli kamennú vežu, tzv. windcatch-tower, s dômyselným systémom kanálov. Dávni obyvatelia ostrova si ochladzovali interiéry obydlí pomocou vzduchu, zachytávaného otvormi vo vežovej nadstavbe a prúdiaceho ponad zásobníky s vodou do obytných, prípadne i hospodárskych priestorov.
Jedenásta výskumná sezóna
V spodných vlhkých vrstvách zásypu studne sa archeológom podarilo nájsť zachovalé semienka rastlín, zrnká peľu, zlomky drevín a ďalší organický materiál, ktorý napomohol presnému datovaniu studne pomocou rádiouhlíkovej metódy do 7. - 8. storočia.Zároveň umožní získať predstavu o tom, čo vtedajší obyvatelia jedli a aké bolo v tom období prírodné prostredie. „Zistíme, či bol ostrov zelený, či tam boli možnosti pestovania obilnín. Bude to veľmi zaujímavá a požadovaná informácia nielen pre archeológov, ale aj pre odborníkov, ktorí sa zaoberajú vývojom klímy a prírodného prostredia v širokom priestore Perzského zálivu,“ podotkol Ruttkay.
Kuvajtsko-slovenská výskumná misia pôsobí na ostrove Failaka s viacerými prestávkami už od roku 2004, teraz uzavrela jedenástu výskumnú sezónu. Výskum budí každým rokom čoraz väčší záujem nielen u miestnych obyvateľov, ale aj u predstaviteľov európskych krajín.
„Tento rok sme tu mali vatikánskeho aj nemeckého veľvyslanca so svojimi suitami. Kuvajtské televízie a noviny pripravili o našom výskume niekoľko reportáží,“ poznamenal Ruttkay.
Zdroj: SITA.sk - Slovenskí archeológovia v Kuvajte skúmali palác raných kresťanov z nestoriánskej cirkvi – VIDEO, FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.