
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento krok je kľúčový nielen pre špecializované pozície, ale aj pre pracovné miesta, ktoré dlhodobo nie sú atraktívne pre domácich uchádzačov.
Výrazný nárast zamestnanosti
Za posledné desaťročie došlo na Slovensku k výraznému nárastu zamestnanosti v dôsledku rastu ekonomiky. Tento trend však v súčasnosti stagnuje, ba dokonca klesá, a to najmä v súkromnom sektore. Príčinou sú demografické zmeny vrátane starnutia populácie, ako aj opakované zásahy štátu do podnikateľského prostredia."Pracujúcich do roku 2040 z dôvodu demografie výrazne ubudne. Slovenskí zamestnávatelia pritom už dnes pociťujú výrazný nedostatok pracovných síl – napríklad len v sektore dopravy evidujeme viac než 16 400 neobsadených pozícií. To je štrukturálny problém, ktorý brzdí produktivitu ekonomiky a negatívne ovplyvňuje kvalitu života i verejné financie. Je preto potrebné realizovať opatrenia na zvýšenie dostupnosti pracovnej sily," uviedol viceprezident RÚZ Pavol Piešťanský.
Medzi kľúčové riešenia, ktoré RÚZ navrhuje, patrí prepojenie vzdelávacieho systému s požiadavkami trhu práce, redefinícia spoločenskej objednávky, zmeny v dôchodkovom systéme, integrácia dlhodobo nezamestnaných a zvýšenie podielu pracovníkov z tretích krajín.
Slovensko dlhodobo zaostáva
Zatiaľ čo mnohé krajiny EÚ úspešne využívajú prácu cudzincov, Slovensko dlhodobo zaostáva. Podľa údajov k 1. januáru 2024 žili na Slovensku iba 4 % cudzincov – 2,9 % z krajín EÚ a len 1,1 % z tretích krajín. V porovnaní s Rakúskom (22 %) alebo Nemeckom (20 %) sú tieto čísla výrazne nízke."Historické skúsenosti ukazujú, že migrácia môže mať pre krajinu pozitívne ekonomické efekty. Mnohé krajiny, ako Nemecko, Poľsko či Česko, úspešne využívajú migráciu ako nástroj na posilnenie ekonomík a trhu práce. Slovensko však čelí nielen nízkej miere migrácie, ale aj výraznému odlivu vlastnej pracovnej sily. V zahraničí žije približne 300-tisíc Slovákov, pričom nedokážeme prilákať dostatočný počet odborníkov zo zahraničia," upozorňuje Piešťanský.
V Českej republike pracuje zhruba jeden milión cudzincov, čo predstavuje 19 % pracovnej sily. Na Slovensku je to len okolo 115-tisíc osôb, teda približne 5 % pracujúcej populácie. "Tento rozdiel poukazuje na obrovský nevyužitý potenciál Slovenska v oblasti zahraničných pracovníkov," dopĺňa Piešťanský.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: