
Národná rada SR. Foto: ilustračné, SITA/Milan Illík.
Ďalších 35,1 percenta respondentov uviedlo, že by ju skôr zlepšili. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre JOJ 24, ktorý bol realizovaný od 19. do 26. mája na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.
Tí mali odpovedať na otázku: „Myslíte si, že predčasné voľby by aktuálnu politickú situáciu skôr zlepšili alebo zhoršili?“ To, že by situáciu predčasné voľby zhoršili odpovedalo celkovo 37 respondentov, z toho 12,6 percenta je presvedčených, že by situáciu úplne zhoršili.
Preddefinovaná škála odpovedí
Účastníci prieskumu si odpoveď mohli vybrať z preddefinovanej škály odpovedí, zvoliť si mohli len jednu. Na otázku nevedelo či nechcelo odpovedať 16,1 percenta opýtaných. To, že by predčasné voľby zhoršili alebo skôr zhoršili aktuálnu politickú situáciu si častejšie myslia ženy, ľudia vo veku 66 a viac rokov a najmä ľudia so základným vzdelaním (ZŠ/učňovské bez maturity).Zlepšenie predčasnými voľbami, naopak, najčastejšie očakávajú mladí vo veku od 18 do 33 rokov a ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Zlepšenie aktuálnej politickej situácie si od predčasných volieb najčastejšie sľubujú obyvatelia Bratislavského kraja, konkrétne 60 percent z nich.
Zhoršenie situácie predpokladajú voliči Smeru
Najzriedkavejšie majú tento názor obyvatelia v Košickom kraji, kde si 37 percent respondentov myslí, že by predčasné voľby úplne alebo skôr zlepšili politickú situáciu. To, že by sa situácia úplne alebo skôr zhoršila si myslí po 37 percent obyvateľov slovenskej aj maďarskej národnosti. Najčastejšie vyjadrovali tento názor ľudia inej národnosti, kde to bolo 45 percent.Zhoršenie situácie predpokladajú najčastejšie voliči najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD, ide o 71 percent z nich. Zároveň vykázali najvyšší podiel tých, ktorí si myslia, že situácia by sa úplne zhoršila, a to 36 percent. Celkovo len 15 percent spomedzi voličov Smeru si myslí, že situácia by sa po predčasných voľbách zlepšila.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: