iZaZ - internetové správy Zas a Znova
  • Domov
  • Kategórie
    • Správy
    • Šport
    • Ekonomika
    • Zaujímavosti
    • Veda a technika
    • Vtipy
    • Zdravie
    • Kultúra
    • Slovensko
    • Energetika
  • Preskúmaj
    • Teraz trendy
    • Vybrané
    • Populárne
  • Inde
    • Facebook
  • Prihlásenie
  • Registrácia

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vzalo na vedomie petíciu proti výstavbe na Námestí osloboditeľov

Jún 28, 2025

Správy

Jaroslav Poláček
Primátor Košíc Poláček. Foto: www.facebook.com
28.6.2025 (SITA.sk) - Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vzalo na vedomie petíciu proti výstavbe na Námestí osloboditeľov. Zároveň zaviazalo primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka (nezávislý) zriadiť pracovnú skupinu k problematike. Členmi by mali byť dvaja zástupcovia petičného výboru, dva poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach, starostka Mestskej časti Košice – Juh Anna Súkeníková, starosta Mestskej časti Košice – Staré Mesto Igor Petrovčík, zástupca Útvaru hlavného architekta mesta Košice, zástupca Stavebného úradu Košice a zástupca oddelenia dopravy Magistrátu mesta Košice.

Opätovné rokovanie v septembri

Účelom skupiny je prediskutovanie požiadaviek verejnosti. Pozmeňujúci návrh podali poslanci Dominik Karaffa a Viliam Knap. Karaffa navrhol, aby boli práve oni dvaja súčasťou pracovnej skupiny, obaja sa problematike dlhšie venujú. Karaffa navrhol aj preskúmanie stavebného povolenia, ktorá nadobudlo platnosť v roku 2010.

Zdôvodnil to tým, že si potrebujú ujasniť, či je dané povolenie v poriadku. Navrhol tiež, aby to opäť prerokovali v septembri. Poslanci tieto zmeny prijali. Proti výstavbe spísali občania petíciu. Zástupca petičného výboru Emil Fraenkel v príspevku uviedol, že občania si neželajú akúkoľvek výstavbu v tejto oblasti.

Poslancom pripomenul, že ide o posledné voľné pozemky v centre po výstavbe Auparku, poukázal aj na to, že stavebné povolenie je z roku 2010. Fraenkel dodal, že požadujú aj dopravnú štúdiu. Ako vyplýva z informácií, ktoré boli na jeseň 2024 zverejnené na Enviroportáli, na rohu Južnej triedy, na hraniciach medzi mestskými časťami Juh a Staré mesto, by mal vyrásť polyfunkčný objekt.

„Predmetom činnosti je výstavba nového polyfunkčného domu vo vlastníctve investora s plochami občianskej vybavenosti, s príslušným parkovaním a plochami udržiavanej zelene s cieľom využiť funkčný potenciál dotknutého pozemku,“ uvádza účel projektu.

Výstavba nie je v súlade s plánom mesta

Parcely sú vlastníctvom investora, koniec prác sa očakáva na sklonku roka 2028. Petíciu predstavili občania na aprílovom mestskom zastupiteľstve v rámci bodu pre verejnosť. V súvislosti s dotknutými parcelami v zdôvodnení petície argumentujú, že ide o posledné voľné pozemky v centre mesta, sú tiež toho názoru, že samospráva by mala tieto pozemky vykúpiť a využívať ich na rôzne akcie.

Za dôležité považujú, aby predmetné parcely neboli nikdy využité developermi na stavebné účely. V súvislosti s výstavbou bytov vnímajú iniciátori petície len negatívne vplyvy, predpokladajú hluk, prach a špinu súvisiace so stavbou, taktiež pochybujú aj o udržateľnosti dopravného riešenia.

Zdôraznili tiež, že výstavba apartmánových domov v danej lokalite nie je v súlade ani s aktuálnym, ani s novým územným plánom mesta, podľa nich bytovú zástavbu v danej lokalite nenavrhuje a nerieši.

„Zavádzajúci je dôvod investora, že nejde o bytový projekt, ale apartmánový, a to z dôvodu, aby investor kopíroval pôvodne vydané stavebné povolenie na hotelové zariadenie. Na to, že plocha bola rokmi vyhradená územným rozhodnutím a stavebným povolením vydaným na kongresovú halu veľmi rýchlo zabudli,“ píše sa ďalej v zdôvodnení petície. Zdôraznili, že nie sú proti výstavbe bytových domov, no mala by podľa nich byť na vhodnom mieste.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane:

Nasl.  
  Facebook Nasl.     Pred.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vzalo na vedomie petíciu proti výstavbe na Námestí osloboditeľov
  Facebook

Zdroj

Pridal

IZaZ

IZaZ

Komentáre


Viac z iZaz-u

Slovensko minulý rok dosiahlo rekordnú zamestnanosť, splnilo tak cieľ stanovený Európskou úniou

Slovensko minulý rok dosiahlo rekordnú...

Nepúšťajte si cudzích ľudí do bytu, polícia varuje dôchodcov pred možnými podvodníkmi

Nepúšťajte si cudzích ľudí do bytu...

© 2026 iZaZ - internetové správy Zas a Znova Cookies | RSS Feeds | Kontakt
Tieto stránky môžu používať súbory cookies pre uchovanie individuálnych používateľských preferencií a nastavení, či pre štatistické účely. Zotrvaním na stránke súhlasíte s použitím cookies.