
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak Foto: SITA/Úrad vlády SR
Rezort tak neakceptoval zásadnú pripomienku ministerstva financií, ktorý žiadal nepokračovať v legislatívnom procese, kým nebude navrhované zvýšenie zahrnuté v návrhu rozpočtu verejnej správy na príslušné roky.
Zákon o sociálnych službách podľa ministerstva práce stanovuje, že výšku finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby určí na príslušný kalendárny rok vláda nariadením a na tento termín je naviazané aj podávanie žiadostí o poskytnutie finančného príspevku na ďalší rok.
"Z tohto dôvodu nie je možné akceptovať pripomienku o nepokračovaní v legislatívnom procese," tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Ustálená prax
Spôsob určenia výšky finančného príspevku podľa ministerstva práce a sociálnych vecí vychádza z ustálenej praxe a plne korešponduje so spôsobom, akým boli výšky finančných príspevkov určené aj v samotnom zákone."Samotná výška príspevku vo svojom sumáre nepokrýva celkové náklady na cenu práce v zariadeniach, tieto sú dopĺňané aj z iných zdrojov, napríklad z úhrad od prijímateľov sociálnej služby, pripomienku nemožno teda akceptovať," dodal rezort sociálnych vecí.
Ministerstvo financií SR zásadne nesúhlasilo s návrhom rezortu práce a sociálnych vecí na zvýšenie príspevkov pre zariadenia sociálnych služieb na rok 2021.
"Zvyšovanie príspevkov predstavuje nekryté rozpočtové vplyvy vo výške 21,6 mil. eur, v súčasnej kríze by navrhovaným spôsobom rástli finančné príspevky oveľa rýchlejším tempom ako príjmy populácie," odkázal rezort pod vedením Eduarda Hegera (OĽaNO) počas pripomienkového konania ministerstvu práce a sociálnych vecí.
Rozpočet verejnej správy nie je pripravený
Príspevok pre pobytové sociálne služby má podľa ministerstva financií od začiatku budúceho roka stúpnuť o 12 % a pre ambulantné sociálne služby o 10 %."V roku 2020 narastie priemerná nominálna mesačná mzda v hospodárstve len o 1,6 %, zvyšovanie príspevkov na rok 2021 je potrebné zvážiť aj v súvislosti s diskutovanými jednorazovými opatreniami na podporu zariadení sociálnych služieb," tvrdí rezort financií.
Druhým argumentom ministerstva financií je, že zatiaľ nie je pripravený a schválený rozpočet verejnej správy na roky 2021 až 2023. "Z uvedeného dôvodu žiadame nepokračovať v legislatívnom procese, kým nebude navrhované zvýšenie zahrnuté v návrhu rozpočtu verejnej správy na príslušné roky," dodal rezort financií.
Sumy štátnych príspevkov na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb sa majú v budúcom roku vzhľadom na tohtoročný nárast minimálnej mzdy zvýšiť o vyše 11 %.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: