Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok. Foto: archívne, SITA/Tomáš Bokor
Výzva od súdu
Z tohto dôvodu podali policajti žalobu na ochranu osobnosti. Súdny spor nakoniec vyhrali rozsudkom pre zmeškanie, teda kontumačným rozsudkom. Dôvodom podľa Kubinu bolo, že Šutaj Eštok po dobu viac ako štyroch mesiacov nereagoval na výzvu súdu na vyjadrenie sa k žalobe, ktorá mu bola doručená do elektronickej schránky.„Očakávali sme, že minister vnútra sa súdneho konania zúčastní a bude mať záujem pred súdom preukázať pravdivosť a dôvodnosť svojich tvrdení. Keď nám ale svojou nečinnosťou ponúkol šancu dosiahnuť plný úspech v podstate ihneď, a bez boja, bolo by z našej strany nezodpovedné, ba priam trestuhodné túto príležitosť nevyužiť,“ skonštatoval Kubina.
Exekúcia
Minister bol podľa neho vo veci natoľko pasívny, že po doručení rozsudku do jeho elektronickej schránky nevyužil ani možnosť podať opravný prostriedok, a tak sa rozsudok stal právoplatným a o pár dní nato aj vykonateľným. „Preto sme podali návrh na vykonanie exekúcie a v súčasnosti je tak minister v exekúcii a exekútor mu zablokoval účet,“ uviedol advokát.Minister vnútra je podľa Kubinu na základe verdiktu súdu povinný verejne sa ospravedlniť policajtom Jánovi Čurillovi, Pavlovi Ďurkovi, Štefanovi Mašinovi, Milanovi Sabotovi, Róbertovi Magulovi a Branislavovi Dunčkovi za to, že ich verejne prirovnal k Černákovi a označil ich za krivých policajtov. Tiež je povinný zaplatiť každému z nich po 15 000 eur, teda dokopy 90 000 eur a úrok z omeškania vo výške 7,40 percenta ročne, a takisto úplnú náhradu trov konania.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: