Berényi opísal zoznámenie s Matovičom
Trnavský vicežupan a bývalý šéf SMK Berényi sprevádzal Matoviča na nedávnej návšteve Budapešti pri stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
„Je medzi nami zatiaľ ústna dohoda, že mu budem pomáhať pri formovaní menšinovej politiky vlády a pri formovaní slovensko-maďarských vzťahov,“ povedal agentúre SITA Berényi.
Ako ďalej poznamenal, tuší, prečo padla voľba práve na neho. „S pánom Matovičom sa poznáme od roku 2014. Komunikovali sme, keď bol opozičným poslancom,“ priblížil Berényi.
Vysvetlil, že SMK mala v roku 2014 prvýkrát maďarského kandidáta na prezidenta Gyulu Bárdosa. Vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) určil skorý termín prvého kolo prezidentských volieb. SMK sa dostala do časovej tiesne, nevedela, či stihne vyzbierať 15-tisíc podpisov.
„Vtedy sa prvýkrát ozval bez toho, aby som ho poznal a povedal, že nám poskytne na prezidentskú kandidatúru podpisy poslancov OĽaNO, ak to budeme potrebovať. Odvtedy sme začali komunikáciu na politickú tému,“ opísal Berényi svoje zoznámenie s Matovičom.
Mať poradcu je celosvetovým trendom
Poradné tímy mali aj bývalí slovenskí premiéri a šéfovia parlamentu. Podľa exministra zahraničných vecí a bývalého europoslanca Eduarda Kukana je kvalifikovaný poradca politika celosvetový trend.„Kompetentní politici a dobrí manažéri si berú schopných poradcov. Odvádzajú spoľahlivú koncepčnú prácu pri formovaní rôznych stanovísk. Premiér nemá toľko času venovať sa každej otázke a naštudovať si ju, preto je poradca nezastupiteľný,“ vysvetlil Kukan.
Keď bol Kukan poslancom Európskeho parlamentu, tak vedel, kto je poradcom predsedu Európskej komisie. „Skoro všetko, čo šéf komisie robil, vychádzalo z dielne tohto človeka,“ poznamenal.
Keď chcel Kukan ako šéf slovenskej diplomacie napríklad poznať stanovisko nemeckého kabinetu v zahraničnej politike, tak „sme vedeli, komu máme volať“. Profesionáli podľa neho vedia, kto má vplyv napríklad na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či britského ministerského predsedu Borisa Johnsona.
Kukan hovorí, že do svojho ministerského kabinetu si vyberal silný tím, ktorý mu pomáhal. Na čele jeho kabinetu v rezorte boli napríklad bývalý minister zahraničia Miroslav Lajčák alebo súčasný poslanec parlamentu Peter Kmec. Ten bol do februárových parlamentných volieb poradcom premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).
Zdroj: Webnoviny.sk - Kvalifikovaní poradcovia politikov sú celosvetovým trendom. Koľko poradcov má Matovič a Kollár? © SITA Všetky práva vyhradené.