25.6.2020 (Webnoviny.sk) - V stredu 24. júna otvorila dm v obci Ľubotice v blízkosti Prešova svoju v poradí už 152. filiálku, ktorá je veľmi výnimočná. Jej kompletné personálne obsadenie, teda vedúca a tri spolupracovníčky, sú všetko absolventky odborného výcviku, s ktorými dm spolupracuje už od ich nástupu na strednú školu v roku 2012, ktorú vyštudovali s jej podporou. Ide tak nielen o historicky prvú filiálku dm, ktorú riadia len absolventi odborného výcviku, ale o prvú obchodnú prevádzku tohto druhu na Slovensku vôbec. Tá je zároveň príkladnou ukážkou toho, že aj štúdium na strednej odbornej škole môže človeka pripraviť do ďalšieho života kvalitne, vďaka čomu si dokáže rozbehnúť úspešnú pracovnú kariéru.
Všetky dámy študovali na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Prešove s podporou dm. Zaujímavosťou je, že vedúca filiálky a dve spolupracovníčky, ktoré ukončili štúdium v roku 2016, sú prvé tri vybrané talenty dm pre obchod vôbec. "Ak sa človek vo svojom živote venuje niečomu, čo ho baví a vnútorne napĺňa, odráža sa to aj na výkone, ktorý podáva. Som vďačná za to, že môžem vo svojom živote robiť prácu, ktorá ma baví, v ktorej sa môžem vzdelávať, osobnostne a profesijne rásť, o to viac, že mojimi kolegyňami sú zároveň moje priateľky, spolužiačky zo strednej školy. V dm pracujem po škole už štvrtý rok a dobrý pracovný kolektív je základom toho, prečo sa do práce vždy teším. Štúdium s podporou dm mi dalo veľa – kamarátstva vo filiálke, dobré kolegyne a kolegov, takisto ma zdokonalilo aj v správaní sa k ľuďom. Naučilo ma byť flexibilnou a premieňať svoje nápady na skutočnosť. Pocit byť prvou žiačkou dm je super. Je to niečo, na čo sa bude spomínať stále,"povedala Denisa Horváthová, absolventka odborného vzdelávania s podporou dm a vedúca filiálky Ľubotice.
Štúdium pre dm s prvkami duálneho vzdelávania
Dm už od školského roku 2011/2012 podporovala v rámci svojho projektu Vzdelávanie pre prácu v dm žiakov vo vybraných stredných odborných školách v odboroch Obchodný pracovník a Predavač. V tomto školskom roku totiž rozbehla svoje prvé aktivity v tejto oblasti a so sloganom "Hľadáme talenty pre obchod" začala tento program budovať, čoho výsledkom bolo, že sa v nasledovnom školskom roku 2012/2013 podaril štart štúdia prvých žiakov s podporou dm na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Prešove, a to konkrétne troch dievčat, ktoré aktuálne otvárajú "svoju" filiálku dm. Systém duálneho vzdelávania bol do slovenského školstva zavedený o takmer štyri roky neskôr, v roku 2015, keď bol 12. marca 2015 schválený zákon o odbornom vzdelávaní a príprave.Arpád Šimon, hlavný majster odbornej výchovy, SOŠ obchodu a služieb v Prešove, ktorý sprevádzal absolventky ich odborným výcvikom celé štyri roky, na margo tejto špeciálnej udalosti dodáva: "Tento deň ukázal správnosť rozhodnutia našej školy o spolupráci so zamestnávateľom dm drogerie markt. Som hrdý na to, že naše študentky dokázali výsledky svojho snaženia zavŕšiť zodpovedajúcim úspechom a uznaním. Ich nástup do našej školy bol začiatkom niečoho nového, s čím sú vždy späté isté očakávania. Svojím prístupom ma počas celého štúdia uisťovali, že po jeho ukončení dokážu samostatne pracovať a byť pre svojho budúceho zamestnávateľa prínosom."
Duálne vzdelávanie pre prácu v dm
V spolupráci so strednými odbornými školami, ktorých je aktuálne 14, a vo vzdelávaní žiakov pokračuje dm už v poradí ôsmym rokom. V školskom roku 2019/2020 v systéme duálneho vzdelávania tak pre dm študuje 91 žiakov. Novinkou sú štyri žiačky prvého ročníka z Obchodnej akadémie na Račianskej ulici v Bratislave, ktoré sa v systéme duálneho vzdelávania pripravujú na budúce povolanie v rezorte Financie a controlling.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: