Petržalka pokračuje so zmenami na Veľkom Draždiaku Foto: SITA/S.Ambrová
Skupina komunálnych poslancov a občianskych aktivistov okolo starostu bratislavskej Petržalky Jána Hrčku v mene Krajina PRE Petržalku rozbehla petičnú akciu. Tá súvisí so zachovaním jednej parkovacej zóny a verejného prístupu k Draždiaku, ako aj prísnejším pravidlám výstavby na mestských pozemkoch v okolí električky a spravodlivejšiemu prerozdeľovaniu štátnych peňazí v rámci Bratislavy.
Hlasovanie chcú spojiť s voľbami
„Naším cieľom je odovzdať petičné hárky v takom termíne, aby sa referendum mohlo uskutočniť spoločne s komunálnymi voľbami 24. októbra,” uvádza predseda petičného výboru, bývalý poslanec NR SR a župný poslanec za Petržalku Peter Cmorej. „Referendum vnímame ako silný demokratický nástroj, prostredníctvom ktorého môžu občania jasne vyjadriť svoj názor na smerovanie nášho zeleného sídliska aj v dobe, kedy majú často oprávnený pocit, že politici z Primaciálneho paláca ich hlasy práve pri tých najzásadnejších témach často nerešpektujú,” dodáva druhý zástupca starostu Petržalky, miestny a mestský poslanec Ján Karman.Okrem zberu podpisov priamo v uliciach mestskej časti plánujú kandidáti na miestnych, mestských a župných poslancov v blízkej dobe spustiť k ich referendu aj informatívny web www.petrzalskereferendum.sk, na ktorom si budú môcť obyvatelia petičné hárky stiahnuť a podpísať. Prvou otázkou referenda je súhlas s jednou parkovacou zónou v Petržalke. Iniciátori referenda nesúhlasia s návrhmi aktuálneho vedenia magistrátu na budúce rozdelenie Petržalky na viacero samostatných parkovacích zón.
Právne garancie pre Draždiak
Druhá otázka referenda sa bude týkať petržalského štrkoviska Draždiak. Mestská časť za súčasného vedenia odkúpila Draždiak a okolie za viac ako tri milióny eur od Lesov SR s cieľom zachovať prístup verejnosti k nemu navždy neobmedzený a bezplatný. Teraz chcú referendom podporiť vytvorenie ďalších, tentokrát právnych garancií, ktoré zabezpečia bezplatný prístup k jazeru a jeho brehom pre každého Petržalčana aj v budúcnosti.Ďalším bodom referenda má byť podpora princípu, podľa ktorého by nová výstavba na pozemkoch hlavného mesta v rámci ďalšieho rozvoja Centrálnej petržalskej osi mala začínať minimálne 50 metrov od okien existujúcich budov. Cieľom iniciátorov podľa ich slov nie je zastaviť kvalitatívny rozvoj tohto územia s čoskoro dokončenou električkou. Chcú však zabrániť situáciám, keď nové budovy vznikajú v bezprostrednej blízkosti tých existujúcich.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: