8.7.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 8. júla 13:25
Vláda SR sa zaviazala, že do konca roka 2020 vypracuje novú Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu SR. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia vlády. Nové dokumenty bude mať na starosti Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) a Ministerstvo obrany SR (MO SR).
Bezpečnostná stratégia má stanoviť základné parametre bezpečnostnej politiky a zadefinovať hodnoty a záujmy Slovenska. Obranná stratégia má za cieľ rozpracovať obranu štátu v rámci zachovávania jeho bezpečnosti.
Pre vypracovanie nových dokumentov sa vláda rozhodla, lebo aktuálne platné stratégie sú viac ako desať rokov staré a podľa odborníkov nezodpovedajú medzinárodnej, geopolitickej ani bezpečnostnej situácii.
Národniari mali s dokumentom problém
Ako uvádzajú rezorty obrany a diplomacie v materiáli schválenom vládou, cieľom je pripraviť návrh Bezpečnostnej stratégie SR a návrh Obrannej stratégie SR do konca roka 2020. Následne budú oba materiály predložené na schválenie vládou SR a Národnou radou SR.Minulá vláda v zložení Smer – sociálna demokracia, Slovenská národná strana (SNS) a Most Híd síce schválila bezpečnostnú a obrannú stratégiu, no nepredložila ich na schválenie do Národnej rady SR. Problém s ňou mala predovšetkým SNS, ktorej prekážala charakteristika Ruskej federácie ako bezpečnostnej hrozby pre Slovensko.
Slovensko anexiu Krymu neuzná
„Bolo naozaj nezodpovedné, že v predchádzajúcom volebnom období neprišlo k novelizácii oboch týchto dokumentov. Bývalý predseda Národnej rady SR svojvoľne dokumenty, ktoré schválila vláda, nepredložil na rokovanie NR SR, tým pádom máme stále platné dokumenty z roku 2005,” uviedol po rokovaní kabinetu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).Podľa neho by sa Slovensko nemalo báť jasne povedať, kam patrí a aké je jeho bezpečnostnopolitické smerovanie.
„Rusko tam spomenuté bude, my chceme zadefinovať bezpečnostné prostredie a určite neprekvapím nikoho, ak povieme to, že anexia Krymu je v rozpore s medzinárodným právo, a že Slovenská republika ho neuzná, pretože to ide proti bezpečnostným záujmom SR,” uviedol Ivan Korčok (nom. SaS).
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: