9.7.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 9. júla 18:32
Poslanci vo štvrtok definitívne schválili balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Materiál podporilo 91 poslancov, zdržali sa 35 zákonodarcov, proti bolo 16. O "lex korone" pritom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, zmeny ešte musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.
Podľa Ministerstva hospodárstva SR je hlavným cieľom opatrení podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou COVID-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Materiál obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.
Ako pri prerokovaní zákona uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, vďaka nemu príde na Slovensku k masívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia.
Na jeseň príde druhé kilečko
"Ide o 114 opatrení, ktoré síce pozostávajú z drobností, ale pointa je v tom, že v sume spravia významný krok vpred v kvalite nášho podnikateľského prostredia," skonštatoval.Zároveň zopakoval, že na jeseň pripravia druhé "kilečko". "Veľmi dôležité je pohnúť sa z miesta a vyslať jasný a silný signál podnikateľom," zhodnotil.
Podľa šéfa hospodárskeho výboru Petra Kremského (OĽaNO) tento deň jasne ukazuje, že táto koalícia má silný ťah na bránku, pokiaľ ide o zlepšenie podnikateľského prostredia.
“Tieto korona časy stáli podnikateľov veľa síl, peňazí, energie a aj týmto by sme im chceli povedať, že za nimi stojíme," zhodnotil.
Studené obklady namiesto liečby
Opozícia podrobila materiál kritike. Podľa bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu nemá vláda žiadny plán ako naštartovať ekonomiku."Namiesto toho sa zamerala na kozmetické zmeny a ponúka ekonomike namiesto účinnej liečby iba studené obklady," mysli si Žiga.
Predstavené opatrenia označil za banálne a aktuálnemu vedeniu rezortu hospodárstva vytkol, že neboli ani prediskutované.
"Je to žalostné. Bojovať proti historicky najväčšiemu prepadu ekonomiky odstraňovaním byrokratických povinností je absurdné," odkázal Žiga svojmu nástupcovi.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: