17.7.2020 (Webnoviny.sk) - Návrh poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) k interrupciám je nesystematický a nevyvážený. Tvrdí to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) s tým, že okrem iného opomína potrebu vhodného nastavenia opatrení pre deti, ktoré sa už narodili.
Uvádzajú to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol mediálny tím strediska.
Parlament posunul v utorok 14. júla do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá zavádza podporné a sociálne opatrenia v snahe predísť umelému prerušeniu tehotenstva.
Dostatočná ochrana práv
SNSĽP opakovane upozorňovalo na politizáciu témy interrupcií, kedy predkladané návrhy zákonov nereflektovali spoločenskú potrebu ani odporúčania odbornej verejnosti.„Tak, ako v minulých prípadoch, stredisko musí konštatovať, že momentálne legislatívne status quo dostatočne chráni aj práva plodu, aj práva ženy. K tomuto názoru sa priklonila prezidentka SR, ako aj verejná ochrankyňa práv a viaceré organizácie tretieho sektora,“ uviedlo stredisko.
Legislatívny návrh, o ktorom aktuálne rozhodujú poslanci, podľa SNSĽP upúšťa od zreteľu na ochranu života a zdravia ženy.
Upozorňuje tiež, že v rámci predkladaných zmien je riziko znevýhodňovania najmä v rozdielnej prístupnosti tehotných žien k zdravotnej starostlivosti.
Dva nezávislé posudky
Návrh zákona uvádza povinnosť žien získať dva nezávislé lekárske posudky o zdravotných dôvodoch z dvoch odlišných zariadení v prípade, že požiadajú alebo súhlasia s vykonaním umelého prerušenia tehotenstva zo zdravotných dôvodov.Týmto sú podľa strediska v nezvýhodnenej pozícii tie ženy, ktoré nemajú dostatočný prístup k zdravotnej starostlivosti, či už z hľadiska geografického rozloženia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo finančnej náročnosti dochádzania do vzdialených ambulancií.
„Navyše sa pre logistickú, finančnú a časovú náročnosť oslabuje istota skupiny žien, že stihnú podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva v rámci prvého trimestra. Konkrétne ide o ženy, ktoré požiadajú alebo súhlasia s výkonom, a v súvislosti s ich tehotenstvom nie je konštatované ohrozenie ich života alebo riziko ťažkého poškodenia plodu,“ uvádza stredisko.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: