3.8.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 3. augusta 2020, 15:06
V pondelok 3. augusta sa na pôde ministerstva spravodlivosti koná výberové konanie, z ktorého by mal vzísť nový predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).
O post šéfa tohto súdu prejavili pôvodne záujem doterajší predseda Michal Truban a tiež sudcovia Ján Buvala, Ján Hrubala a Igor Králik. Králik sa však v máji kandidatúry z rodinných dôvodov vzdal.
Uchádzači v rámci výberu najskôr predstúpia pred päťčlennú komisiu a v prípade ich odporúčania bude mať definitívne slovo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa zákona však nemusí vybrať ani jedného z kandidátov odporučených komisiou.
Rieši sa aj sídlo súdu
V rámci výberového konania na nového šéfa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) rezonuje aj agenda sídla súdu. Ako dnes povedal jeden z kandidátov na predsedu Michal Truban (ŠTS šéfoval v období 2015 do júna tohto roku a v rokoch 2007 až 2009 viedol aj bývalý Špeciálny súd - pozn. SITA), momentálne nie je možné, aby súd fungoval len vo svojom oficiálnom sídle v Pezinku.ŠTS totiž takisto disponuje pracoviskom v Banskej Bystrici, kde sa vykonávajú napríklad úkony prípravného konania vrátane rozhodovania o väzbách. Túto činnosť však vykonávajú len štyria spomedzi 14 sudcov ŠTS.
„Prípadné zrušenie pracoviska v Banskej Bystrici nie je možné,“ povedal Truban s tým, že priestorové vybavenie budovy súdu v Pezinku by to neumožňovalo. V budove totiž sídli aj Úrad špeciálnej prokuratúry.
Systém je podľa Trubana dobrý
Pokiaľ ide o úkony prípravného konania, podľa Trubana sú na túto činnosť vytvorené personálne aj materiálne podmienky v Banskej Bystrici. Pokiaľ ide o skutočnosť, že túto agendu vykonávajú len štyria sudcovia vrátane jeho samého, podľa Trubana je uvedený systém dobrý a dostatočný.„Je to stav, ktorý pretrváva od vzniku súdu,“ povedal. Dodal, že ostatní sudcovia o zaradenie do takzvaných pohotovostných služieb nemali záujem.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: