16.8.2020 (Webnoviny.sk) - Špeciálne aplikácie prepájajúce hyper realitu a neurolingvistické programovanie (ďalej NLP, pozn. red.) môžu ľuďom pomôcť prestať fajčiť a zbaviť sa stresu. Nový koncept vytvoril odborník na NLP Ľuboslav Baláž v spolupráci s vývojármi okolo Ivana Daška. Nápad vznikol v Balážovej hlave zhruba pred dva a pol rokom.
„V tom čase som si bol len tak pre zábavu vyskúšať virtuálnu realitu a tam sa to začalo. Zistil som, aký to má vplyv na mozog. Môžete si uvedomovať, že ste v kancelárii na pevnej pôde, ale mozog vám dá informáciu, že to tak nie je, zrazu sa ocitnete niekde úplne inde... Pochopil som, že to má niečo do seba, že sa s tým dá pracovať a tým, že sa asi sedem rokov intenzívne venujem NLP, napadlo mi, že by sa s ním dala virtuálna realita efektívne prepojiť,“ priblížil v rozhovore pre agentúru SITA Baláž.
„Doteraz sme nič také dokonca ani vo svete nenašli, nikto zatiaľ neprišiel s takouto kombináciou, a tak sme si povedali, že ideme do toho,“ dodal.
Prvá lastovička
Prvú aplikáciu VR Therapist - Stop smoking zamerali na ľudí, ktorí chcú prestať s fajčením. „Aplikácia Stop smoking je taká naša prvá lastovička. Máme relevantné dáta, že 20 až 30 percent Európanov sú fajčiari a 70 percent z nich sa podľa štatistík hlási k tomu, že chce prestať. Navyše, fajčiari tak zaťažujú celý zdravotný systém, že väčšina krajín má už dnes svoju stratégiu na smoking free future. Jednotlivé európske krajiny chcú v rozpätí rokov 2030 až 2040 de facto úplne eliminovať fajčiarov a stratégiu ‘stop smoking‘ vytvorením IQOS a elektronických cigariet hlásajú aj Philip Morris. Celý systém je skrátka veľmi vhodne vybudovaný na to, aby dnešní fajčiari mohli prestať fajčiť a my im to chceme zjednodušiť,“ povedal Daško.„Ľudia dnes však okrem vlastnej motivácie nemajú k dispozícii žiadne nástroje, ktoré by reflektovali storočie, v ktorom žijeme. Môžete navštíviť nejakého odborníka, používať nejaké nálepky, dávať si žuvačky, pustiť si audioknihu a niečo sa stane alebo nie. Nič z toho však nezdružuje všetky účinné nástroje do jedného...,“ uviedol Daško.
Virtuálna realita
Samotnú virtuálnu realitu dnes zdravotníci a psychoterapeuti pri práci s pacientmi už bežne využívajú. Aplikácie, ktoré majú aktuálne k dispozícii, síce len čisto digitalizujú už overené procesy, no napriek tomu sú vysoko efektívne.„Ľuďom s popáleninami napríklad pri robení preväzov premietajú vo virtuálnej realite chladivé prostredie, akože sú na Severnom póle. Mozog má informáciu, že je tam chladno a je to studené, takže im to zmierňuje bolesť. Alebo virtuálnu realitu využívajú pri pacientoch s čiastočným poškodením miechy. Takýmto ľuďom premietajú 360-stupňové videá vo virtuálnom prostredí, ako chodia a skutočne to má efekt, rekonvalescencia je v týchto prípadoch oveľa rýchlejšia,“ ozrejmil Baláž.
„Okrem toho dokáže virtuálna realita zmierniť odpor k jedeniu, pomáha pri rôznych strachoch a fóbiách, odstraňuje napríklad strach z výšky alebo z dentistov, zmierňuje bolestivé zákroky... Váš mozog vás dokáže tak oklamať, že stratíte focus na bolesť a citlivosť nervov je zrazu celkom iná. Mnohým zdravotníkom a psychoterapeutom teda už samotná virtuálna realita neuveriteľným spôsobom uľahčuje prácu,“ povedal Daško.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: